REKLAMA

Sąd w Mińsku zlikwidował organizację polonijną "Poloniczka"

Decyzję o likwidacji Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego "Poloniczka" podjął w poniedziałek sąd w Mińsku. "Poloniczka" działała od 1996 r. i zajmowała się krzewieniem polskiej kultury i tradycji, organizując głównie imprezy kulturalne czy sportowe.
Protesty białoruskiej opozycji w Mińsku. Sąd w Mińsku zlikwidował organizację polonijną
Protesty białoruskiej opozycji w Mińsku. / Flickr.com/Jana Shnipelson/(CC0 1.0 Universal (CC0 1.0))/Domena Publiczna

Z wnioskiem o likwidację organizacji wystąpił Wydział Prawny Urzędu Miejskiego (Mińskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego) w oparciu, jak podano, o kontrolę milicyjnego wydziału do zwalczania przestępstw gospodarczych.

Działalność niezgodną ze statutem

– Zarzucono nam działalność niezgodną ze statutem – powiedziała PAP Swietłana Zamotina, która od 2014 r. jest prezesem "Poloniczki".

Stowarzyszenie zajmuje się m.in. nauczaniem języka polskiego, organizowaniem różnego rodzaju imprez krajoznawczych i sportowych, np. zjazdów białoruskich Polaków, turnieju piłki siatkowej czy dziecięcego festiwalu talentów; krzewieniem polskich tradycji, itd.

"Poloniczce" zarzucono także rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, które dyskredytują Białoruś.
Zamotina powiedziała PAP, że nie rozumie, czego mogą dotyczyć zarzuty, a działalność organizacji była realizacją zapisów statutu. Zapowiedziała jednak, że nie będzie zaskarżać decyzji sądu. Oznacza to, że za 15 dni stowarzyszenie będzie musiało zakończyć działalność.

Prześladowania na Białorusi

"Poloniczka" znalazła się wśród co najmniej kilkudziesięciu działających na Białorusi organizacji społecznych, które w ostatnich tygodniach są likwidowane przez władze.

W Mińsku toczy się również postępowanie karne związane z działalnością największej na Białorusi organizacji polskiej mniejszości – Związku Polaków na Białorusi.

Jego prezes Andżelika Borys oraz członek zarządu Andrzej Poczobut od marca są w areszcie w związku z oskarżeniami o „podżeganie do nienawiści”. Przez białoruskich obrońców praw człowieka zostali uznani za więźniów politycznych.

(PAP)


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura