REKLAMA

Rosja wyrzuca estońskiego dyplomatę

Rosja uznała za osobę niepożądaną pracownika placówki dyplomatycznej Estonii w Moskwie, ma on opuścić kraj w ciągu tygodnia - poinformowało we wtorek rosyjskie MSZ. Decyzja ta ma być odpowiedzią na wydalenie przez Estonię dyplomaty Rosji.
Moskwa, zdjęcie ilustracyjne Rosja wyrzuca estońskiego dyplomatę
Moskwa, zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/designerpoint

Ministerstwo podało w komunikacie, że ambasador Estonii w Moskwie Margus Laidre został wezwany do MSZ. Wręczono mu notę, "w której wskazano, że na zasadzie wzajemności pracownik estońskiej misji dyplomatycznej w Moskwie zostaje uznany za persona non grata" – głosi komunikat.

Rosyjski resort oświadczył, że wzywa Estonię, aby "zatrzymała się i nie komplikowała sytuacji"; w przeciwnym razie bowiem Rosja udzieli "nowej zdecydowanej odpowiedzi".

6 lipca Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji poinformowała, że zatrzymała konsula z konsulatu estońskiego w Petersburgu w chwili, "gdy otrzymywał on od obywatela rosyjskiego materiały tajne, niedostępne dla estońskich dyplomatów". 

Estońskie MSZ oświadczyło w odpowiedzi, że zatrzymanie dyplomaty było "ustawione", stanowiło prowokację, a wysunięte wobec niego zarzuty są bezpodstawne.

Jeden z dyplomatów ambasady Rosji w Tallinie został w reakcji na działania strony rosyjskiej uznany za persona non grata.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura