REKLAMA

Niemieckie media: [Polski] rząd najwyraźniej chce ustąpić w sporze z UE

Trwa konflikt związany z pozatraktatową presją jaką wywierają Komisja Europejska, TSUE i Parlament Europejski an Polskę ws. reformy wymiaru sprawiedliwości.
Mateusz Morawiecki Niemieckie media: [Polski] rząd najwyraźniej chce ustąpić w sporze z UE
Mateusz Morawiecki / (jm) PAP/Radek Pietruszka

Trybunał Sprawiedliwości UE od dawna, wykraczając poza obowiązujące traktaty, usiłuje ingerować w kształt polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jednym z pól konfliktu jest istnienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która jest odpowiedzią na bezkarność nadzwyczajnej kasty.

Po ostatnim orzeczeniu TSUE, który zażądał zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej i odpowiedzi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał działania TSUE za niezgodne z konstytucją, trwa medialny ostrzał Polski w mediach krajowych i zagranicznych dotyczące nieuznawania przez Polskę orzeczenia TSUE. W tym samym czasie inne kraje UE, na czele z Niemcami, mają już na koncie i niezrealizowane orzeczenia TSUE i uznanie wyższości prawa krajowego nad unijnym, nie spotykając się jednocześnie z taką skalą ataku medialnego.

- Polski rząd zasygnalizował gotowość zmiany kursu w sporze z Unią Europejską o reformę sądownictwa.

Premier Morawiecki zapowiedział w telewizji Republika, że ​​zaproponuje zmiany w kontrowersyjnych przepisach dotyczących dyscyplinowania sędziów. Jego rząd ceni sobie członkostwo w UE i chce wygładzić relacje z Brukselą. Kilka dni temu prezydent Duda powiedział, że wszystko wskazuje na konieczność zmian prawnych.

- czytamy na łamach Deutschlandfunk.de 

Komisja Europejska postawiła Polsce ultimatum w tej sprawie do 16 sierpnia. Niedotrzymanie terminu ma skutkować karami finansowymi.

Uznanie orzeczenia TSUE stanowiłoby jednocześnie uznanie prymatu prawa unijnego nad krajowym i de facto uznanie pozatraktatowego prawa TSUE do decydowania o polskim wymiarze sprawiedliwości.

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura