REKLAMA

Obostrzenia dotkną tereny o niskim poziomie zaszczepienia? Jest zapowiedź ministra zdrowia

W pierwszej kolejności obostrzeniami będą objęte tereny o najniższym poziomie wyszczepienia. Do poziomu poniżej 1000 zakażeń na dobę nie będziemy wprowadzali obostrzeń – poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
 Obostrzenia dotkną tereny o niskim poziomie zaszczepienia? Jest zapowiedź ministra zdrowia
/ fot. PAP/Artur Reszko

Minister odwiedził w środę Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.

– Jesteśmy w takim punkcie czasu, gdzie liczba zakażeń już zdecydowanie rośnie. Proszę zwrócić uwagę, że z tygodnia na tydzień mamy już te dynamiki wzrostowe rzędu powyżej 20 procent i tej tendencji prawdopodobnie nic na razie nie odwróci. Musimy się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach, szczególnie pod koniec sierpnia, a potem oczywiście wchodząc we wrzesień, będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem – powiedział Niedzielski.

Jego zdaniem, będziemy się powoli zbliżali "do granicy tysiąca czy nawet więcej zakażeń". Niedzielski podkreślił, że "jedyną bronią, którą w tej chwili mamy, którą dysponujemy są szczepienia, które powinniśmy kontynuować".

Minister zdrowia zachęcał do tego, by się szczepić. Zwrócił uwagę, że obecnie na szczepienie można się zapisać z dnia na dzień w dowolnym punkcie, uruchamiane są także rozwiązania mobilne. – To szczepienia tylko i wyłącznie mogą nas uchronić przed scenariuszem, który by oznaczał powrót do sytuacji, z którą mieliśmy wcześniej do czynienia – zaznaczył Niedzielski.

Podkreślił, że odwiedził w środę również Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, gdzie rozmawiał m.in. na temat wykorzystania zdobyczy nauki, technologii do tego, "by lepiej radzić sobie z pandemią".

– Rozmawialiśmy o bardzo ciekawych badaniach genomu, które tu, według państwa, pokazują też pewnego rodzaju skłonność do ciężkiego przechodzenia COVID. Na pewno razem z Agencją Badań Medycznych będziemy temat dalej eksplorowali pod kątem przede wszystkim jego wartości użytkowej, czyli wykorzystania chociażby identyfikacji czy weryfikacji tego genomu u pacjentów, chociażby pod kątem ewentualności przyjmowania trzeciej dawki – zaznaczył Niedzielski.

Minister zdrowia przekazał, że rozmowa dotyczyła także inwestycji dotyczących Szpitala Klinicznego w Białymstoku. – Widać, że te mury, które tu są za nami, nie są nazbyt imponujące i traktuję to również jako zobowiązanie ministra zdrowia, by ta infrastruktura się poprawiła" - zadeklarował. "W niedługim czasie uruchomimy już subfundusz inwestycyjny w ramach funduszu modernizacyjnego, w ramach którego będziemy finansowali chociażby wymianę łóżek – dodał.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura