Kraków: Zalane ulice, woda przelała się przez wał przeciwpowodziowy

W ciągu ostatnich 24 godzin w Małopolsce straż pożarna interweniowała ponad 1120 razy. Jak relacjonują media, na krakowskim Bieżanowie woda przelała się przez korony wałów przeciwpowodziowych.
Zalane ulice w Krakowie Kraków: Zalane ulice, woda przelała się przez wał przeciwpowodziowy
Zalane ulice w Krakowie / PAP/Łukasz Gągulski

"Ponad 5600 strażaków, 1300 pojazdów pomagało w usuwaniu skutków ulewnego deszczu, który od wczoraj przechodzi przez nasz region” – relacjonuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita na Twitterze.

„Łącznie podtopionych zostało 701 budynków, 107 odcinków dróg zostało zalanych. Na obszarze 5 gmin i 1 miasta obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, zaś pogotowie przeciwpowodziowe w 1 powiecie i 2 gminach” – pisze dalej polityk, dziękując służbom za pracę.

Sytuacja na krakowskim Bieżanowie

Jak relacjonuje serwis RMF FM, w wyniku intensywnych opadów woda zaczęła się przelewać przez wały pobliskiej, niewielkiej rzeki Serafy na krakowskim Bieżanowie. Zalane zostały domy, piwnice i drogi.

 

 

Bartłomiej Rosiek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie relacjonuje, że w dzielnicy Bieżanów zalanych zostało kilkadziesiąt domów. –  W niektórych miejscach woda sięga nawet metr i wyżej – poinformował Rosiek w rozmowie z RMF FM.

Jak tłumaczył dalej przedstawiciel krakowskiej straży pożarnej, poziom rzeki musi opaść, aby strażacy mogli wypompowywać wodę z zalanych budynków.

– Jeżeli rzeka będzie dalej w wysokim stanie, zaczniemy pompować z niskich miejsca, to woda i tak będzie tam napływać, więc to mijałoby się z celem, ale woda już opada – dodał.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe