REKLAMA

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Wiarygodność Watykanu

Od jakiegoś czasu Stolica Apostolska i sam Papież mocno podkreślają, że przeciwdziałanie przestępstwom seksualnym wobec nieletnich nie wystarczy. Konieczne jest także skuteczne karania osób dopuszczających się nadużyć seksualnych wobec bezbronnych lub zależnych dorosłych. To słuszna linia, kłopot polega tylko na tym, że decyzje samej Stolicy Apostolskiej idą w poprzek owym zapewnieniom.
bp Gustavo Zanchetta [Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Wiarygodność Watykanu
bp Gustavo Zanchetta / Screen YouTube el12teinforma

W połowie października tego roku rozpocznie się w Argentynie proces przeciwko biskupowi Gustavo Zanchetta, który mienił się być bliskim przyjacielem papieża Franciszka. Hierarcha oskarżony jest o nadużycia seksualne wobec dwóch kleryków, do których wykorzystał władzę duchową jaką miał nad nimi. Z dokumentów ujawnionych przez CruxNow wynika, że Zanchetta odwiedzał seminarium nocą, podglądał kleryków, siadał w ich łóżkach wcześnie rano i kazał im się przytulać i masować. Za te przestępstwa może mu grozić od trzech do dziesięciu lat więzienia. Biskup, który obecnie przebywa w Rzymie został wezwany na proces, pod groźbą kary, ale nie jest jasne, czy się na nim stawi. Tak jak nie jest jasne, jaki jest jego obecny status w Stolicy Apostolskiej. 

Zanchetta został wyniesiony do godności biskupiej i mianowany ordynariuszem diecezji Oran w 2013 roku, i była to jedna z pierwszych nominacji biskupich Franciszka. Cztery lata później z przyczyn zdrowotnych (często pod takim określeniem ukrywa się realne powody, na przykład nieudolność czy właśnie rozmaite oskarżenia o nadużycia seksualne lub ich tuszowanie) zrezygnował z kierowania diecezją, trafił na terapię, a później został mianowany asesorem w Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej i zamieszkał w Domu św. Marty. W 2019 roku został zawieszony, gdy rozpoczęło się śledztwo w sprawie jego nadużyć, ale przywrócono go na funkcję w roku 2020. Jaki jest obecnie jego status nie wiadomo, bo na zadawane przez amerykański portal katolicki CruxNow pytania o niego ani Biuro Prasowe ani urząd, w którym Zanchetta ma pracować nie odpowiedziały.

Zarówno ten brak odpowiedzi, jak i to, że mimo poważnych oskarżeń biskup nie tylko mieszka obok papieża i pracuje w Watykanie (a jego pracę wznowiono mimo toczącego się śledztwa) pozwala postawić pytanie, na ile poważnie traktowana jest w samej Stolicy Apostolskiej tak mocno promowana walka z nadużyciami seksualnymi? Jeśli poważnie, to biskup nie powinien pełnić żadnych funkcji, aż do momentu zakończenia procesu, a Watykan powinien nakazać mu stawienie się nie procesie. Jeśli tak się nie stanie, to będzie można i trzeba zadać pytanie, czy walka z nadużyciami nie jest tylko chwytem PR-owym, szczególnie jeśli trzeba się zająć osobami, które sam papież uważał za przyjaciół. Gdyby tak było, to źle wróżyłoby procesowi oczyszczenia Kościoła i budowania bezpiecznych struktur. 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura