"Nie z USA. Canberra otrzymuje pomoc z Warszawy w godzinie potrzeby". Australijczycy dziękują Polsce

Ambasador Australii w Warszawie Lloyd Brodrick napisał w niedzielę rano na Twitterze, że podziękuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za to, że Polska sprzedała Australii 1 mln dawek szczepionki Pfizera przeciw COVID-19, o czym wcześniej poinformował australijski premier Scott Morrison.
Budynek opery w Sydney
Budynek opery w Sydney / Pixabay.com

- Polski rząd zapewni Australii dodatkowy milion dawek Pfizera, mówi Morrison. Rząd Polski. Nie Stany Zjednoczone, które mają być naszym najbliższym sojusznikiem. Biden NIE przyszedł nam z pomocą, mimo że szczepionki mają stracić termin ważności w tym miesiącu. [Australia wystąpiła do Stanów Zjednoczonych o sprzedaż szczepionek z amerykańskich magazynów z bliskim terminem upłynięcia ważności - przyp. red.]

- pisze australijska dziennikarka Sharri Markson

- Australia od ponad wieku stała po stronie Ameryki w każdej wojnie. Nasz najwierniejszy sojusznik. Dziś nikogo w Waszyngtonie nie obchodzi. Canberra otrzymuje pomoc z Warszawy w godzinie potrzeby Australijczyków. Kraj, który rzeczywiście rozumie wartość i koszt honoru i wolności.

- pisze australijski historyk John Schindler

- Dziękujemy polskim sojusznikom

- piszą australijscy internauci

"Moje szczere podziękowania dla @MorawieckiM za zgodę na sprzedanie Australii 1 mln nadwyżki Pfizera, aby pomóc z obecnym nasileniem #COVID" - głosi tweet ambasadora, który podziękował też kolegom z polskiego rządu i resortu spraw zagranicznych.

Połowa dawek szczepionki, które kupiła Australia, ma być przeznaczona dla stanu Nowa Południowa Walia, gdzie nastąpił znaczy wzrost zakażeń.

Morrison powiedział na konferencji prasowej w stolicy kraju - Canberrze, że szczepionki otrzymają ludzie w wieku od 20 do 39 lat. Dodał, że szczepionki z Polski powinny dotrzeć do Sydney w niedzielę wieczorem via Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Morrison podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc dodając, że "mamy poważny wzrost (zachorowań) w naszym największym mieście i dlatego możliwość uzyskania tych dawek od naszych polskich przyjaciół ma podstawowe znaczenie".

W Sydney obowiązuje od 26 czerwca lockdown po zarejestrowanym 10 dni wcześniej wzroście zachorowań. Od soboty cały stan Nowa Południowa Walia objęty jest także lockdownem ze względu na wykrycie infekcji w mniejszych miejscowościach. Wirusa wykryto m. in. w ściekach komunalnych.

W Nowej Południowej Walii zanotowano w ciągu ubiegłych 24 godzin w niedzielę 415 nowych przypadków infekcji. W sobotę było ich 466. 46 osób podczas ostatniej fali zachorowań zmarło. (PAP)

fit/

arch.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe