REKLAMA

"Wykorzystują Holocaust do gry o duże pieniądze. Polska ma płacić za zbrodnie nazizmu" pisał... Michnik w 1999 r.

Polska znajduje się dziś pod olbrzymią presją zarówno władz Izraela, jak i żydowskich organizacji roszczeniowych z USA.
Adam Michnik
Adam Michnik / Wikipedia CC BY-SA 3,0 pl Adrian Grycuk

Obecnie ma to miejsce zarówno w zakresie żądań o odszkodowania za tzw. "mienie bezspadkowe" po obywatelach polskich żydowskiego pochodzenia, którzy padli ofiarą niemieckich zbrodni, a których mienie zgodnie z prawem i praktyką przyjętą w całym cywilizowanym świecie zostało przejęte przez skarb państwa, jak i nowelizacji Kodeksu postepowania administracyjnego, która ma zablokować proceder dzikiej prywatyzacji.

Presja ma miejsce zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz. Jednym z mediów najbardziej aktywnych na tym polu jest Gazeta Wyborcza.

Tym ciekawszy wydaje się artykuł Adama Michnika z 1999 roku przypomniany przez internautów. Artykuł dotyczy pozwu 11 amerykańskich Żydów z 1999 roku.

- Pozew dotyka w sposób kłamliwy i podły spraw bolesnych i prawdziwych (...) Jednak pozew nie upomina się o prawdę i sprawiedliwość. Mamy do czynienia z faktycznym zrównaniem Polski - także tej suwerennej i demokratycznej - z III Rzeszą Hitlerowską

(...)

Znaleźli się jednak ludzie, którzy dramat Holocaustu postanowili wykorzystać jako okazję do gry sądowej o duże pieniądze. Wedle ich planu Polska ma płacić za zbrodnie nazizmu, który Żydów mordował i komunizmu, który Żydów - wśród innych - wywłaszczył.

Polska - kraj który jako pierwszy powiedział "Nie" Hitlerowi i trwał w walce z nazizmem do ostatniego dnia. Polska- kraj zdradzony w Jałcie. Polska- kraj, który wielokrotnie buntował się przeciwko komunistycznej dyktaturze i  pierwszy ją zdemontował. Ten kraj został teraz oskarżony o... powszechny plan etnicznych i masowych [czystek?]

(...)

Takie sformułowania przynoszą hańbę ich autorom. Dokument jest zapisem świadomości tak skrajnie antypolskiej, że porównać ją można tylko z najbardziej patologicznymi formami antysemityzmu (...)

- pisał Adam Michnik

Tu pojawia się pytanie: Co się zmieniło od 1999 roku?


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura