REKLAMA

Sikorski ostro zareagował na słowa Węglarczyka. Dziennikarz zaniemówił

Dziennikarz Bartosz Węglarczyk rozmawiał z byłym szefem MSZ Radosławem Sikorskim o sporze Polski z Izraelem. Jeden z pomysłów przedstawionych przez prowadzącego program zbulwersował polityka.
Były szef MSZ Radosław Sikorski Sikorski ostro zareagował na słowa Węglarczyka. Dziennikarz zaniemówił
Były szef MSZ Radosław Sikorski / Youtube/Onet Rano

W programie Onet Rano Bartosz Węglarczyk pytał byłego szefa resortu spraw zagranicznych o konflikt Polski z Izraelem m.in. w kontekście przyjęcia przez parlament i podpisania prez prezydenta nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego ws. reprywatyzacji.

Zaskakujący pomysł dziennikarza i reakcja Sikorskiego

W pewnym momencie dyskusji dziennikarz przedstawił politykowi swój pomysł na rozwiązanie sporu na linii Warszawa-Jerozolima.

– To się sprowadza do argumentu, zawsze podnoszone przez Izraelczyków, że Hitler był tak skuteczny w mordowaniu Żydów, że wymordował ich tak wielu, że wielu spadkobierców nie ma. Ich mienie zostało, ich nie ma i bardzo często nie da się tego udowodnić – tłumaczył Węglarczyk.

– Znamy wiele takich spraw (...) czy tego nie można było załatwić w taki sposób, żeby wypłacić jakieś odszkodowanie, choćby symboliczne, organizacjom, które reprezentują ofiary, również nieżyjące, Holokaustu. Mielibyśmy sprawę załatwioną – proponował dziennikarz.

– Tak zrobiło wiele krajów Europy Środkowej, a my zostaliśmy w tej sytuacji, kiedy jako jedyny kraj regionu mamy tę sprawę nieuregulowaną – dodał prowadzący program.

Sikorski po chwili milczenia odpowiedział na „propozycję” dziennikarz.

– Nie rozumiem pana stanowiska, panie redaktorze. Polska miałaby za mienie swoich obywateli wypłacać odszkodowanie jakimś organizacjom, które mianowały się przedstawicielami byłych polskich obywateli? Niby z jakiej racji? – zapytał polityk Węglarczyk.

Zaskoczony dziennikarz na dłuższą chwilę zaniemówił, a następnie zaczął powtarzać to co mówił już wcześniej. – Nie ma świadków, ludzie nie przeżyli – tłumaczył dziennikarz.

– To na jakiej podstawie miałyby być dokonywane przelewy i komu? Organizacjom ze Stanów Zjednoczonych, które palcem nie kiwnęły w sprawie polskich Żydów, czy Stanom Zjednoczonym, które już dawno wzięły pieniądze na odszkodowania dla swoich obywateli? – pytał dalej polityk.

–  W księgach wieczystych nie ma kategorii mienia katolickiego, protestanckiego, czy żydowskiego. To sprawa między państwem polskim a jego obywatelami, byłymi lub obecnymi. Czy Watykan ma prawo do mienia bezspadkowego zmarłych katolików w USA czy w Izraelu? Przecież to absurd – dodał Sikorski.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura