Dwuletnie dziecko w oknie życia. Policja ustaliła kim są rodzice dziecka

Dwuletnią dziewczynkę znaleziono w poniedziałek wieczorem, w częstochowskim oknie życia. Dziewczynka jest zdrowa, obecnie znajduje się pod opieką sióstr służebniczek Najświętszej Maryi Panny.
Dziecko, zdjęcie ilustracyjne Dwuletnie dziecko w oknie życia. Policja ustaliła kim są rodzice dziecka
Dziecko, zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/FeeLoona

O znalezieniu dziewczynki poinformował na swoim facebookowym profilu dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator. "(…) W oknie życia zostawiono dziewczynkę 2,5-letnią. Jest zdrowa, a obecnie znajduje się pod dobra opieka sióstr" – napisał ks. Bator.

 

 

"Ewangelia życia w codzienności... Należy solidarnie i duchowo wspierać rodziców... Potrzebne jest okno życia Caritas w Częstochowie" – dodał dyrektor częstochowskiej Caritas.

Jak powiedziała PAP we wtorek rzeczniczka częstochowskiej policji podkomisarz Sabina Chyra-Giereś, zgłoszenie o odnalezieniu dziecka spłynęło w poniedziałek wieczorem. "Dziewczynka trafiła do szpitala na badania, z pierwszych informacji wynikało, że jest zdrowa" – wskazała policjantka.

Policja podejmuje w takich sytuacjach standardowe czynności: przede wszystkim sprawdza czy nie doszło do popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka i ustala jego tożsamość. Materiały trafiają do prokuratury i sądu rodzinnego, który podejmuje decyzje dotyczące jego przyszłości.

Jak informuje serwis czestochowa.naszemiasto.pl, Komenda Miejska Policji w Częstochowie ustaliła już tożsamość rodziców dziecka.

– Potwierdzam, że otrzymaliśmy zgłoszenie po godz. 21. Przeprowadziliśmy w tej sprawie wszystkie niezbędne czynności, rodzice dziecka zostali ustaleni. Dokumentacja zostanie przekazana do sądu, który podejmuje decyzje w takich sprawach –  poinformował w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Okno życia w Częstochowie

Zgodnie z informacjami częstochowskiej Caritas tamtejsze okno życia ostało otwarte w 2008 r., przy ul. św. Kazimierza 1. Opiekują się nim siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, które prowadzą tam Dom Życia i Nadziei im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

Caritas wskazuje, że okno życia to miejsce, w którym kobiety, które nie mają możliwości zapewnienia swojemu nowonarodzonemu dziecku opieki, mogą anonimowo pozostawić niemowlę, ratując tym samym jego życie.

Pierwsze dziecko – ok. trzymiesięczny chłopczyk - znalazł się w częstochowskim oknie życia w końcu maja 2010 r. W 2013 r. schronienie znalazło tam trzech nowonarodzonych chłopców – kolejno w marcu, wrześniu i październiku.(PAP)

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe