REKLAMA

"Jesteśmy na granicy wyjścia z UE". Zaskakujące wystąpienie Tuska

– My jesteśmy na granicy wyjścia z UE w tej chwili. To też dobrze byłoby, żeby to do nas wszystkich dotarło – zapewniał Donald Tusk w Gołdapi.
Były premier, p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk
Były premier, p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk / Flickr.com/European People's Party/(CC BY 2.0)

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej przyjechali do Gołdapi w ramach akcji „Kierunek: Przyszłość”. Z mieszkańcami spotkał się m.in. były premier Donald Tusk.

Układy z Kremlem i polexit

W trakcie spotkania nie zabrakło ataków pod adresem partii rządzącej... oraz ostrzeżeń o możliwości polexitu. 

– Mam pytanie i to pytanie musi paść, właśnie tutaj, w Gołdapi, do polskiego rządu, do premiera Mateusza Morawieckiego, do prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Czy jest prawdą, że uzgodnili ze stroną rosyjską, z premierem węgierskim Orbanem, który z własną firmą państwową w to się angażuje i z jakimiś polskimi inwestorami, że Polska nie tylko, że akceptuje powstanie rosyjskiej elektrowni jądrowej, ale podpisze też długoterminowy, wieloletni kontrakt na energię elektryczną z elektrowni rosyjskiej, elektrowni atomowej – pytał podczas spotkania Tusk.

– To kluczowe pytanie o nasze bezpieczeństwo. I nie mówię tylko o bezpieczeństwo to takie fizyczne, dosłownie, ekologiczne. Akurat we wschodniej Polsce i północno-wschodniej Polsce ludzie dobrze pamiętają te dni, kiedy był Czernobyl, ale ok, nie ma co się straszyć jakby na wyrost, chociaż rosyjski atom nie wszystkim się dobrze kojarzy, ale mówimy tutaj o geopolitycznym, strategicznym bezpieczeństwie Polski – tłumaczył dalej były premier.

– Przez długie, długie lata i to był konsensus, zgoda wszystkich rządów, czy to były rządy SLD-owskie, PiS-owskie, Platformy, bez znaczenia, ale była de facto zgoda, żeby za żadne skarby nie uzależnić się od rosyjskiego prądu. Dzisiaj słyszymy, że de facto taka zgoda, decyzja wstępna zapadła. I to pytanie, które zadaję dzisiaj w Gołdapi, ono musi dotrzeć do dzisiejszych decydentów i musimy wspólnie żądać precyzyjnej, jasnej odpowiedzi. Czy prawdą jest, że rząd polski zdecydował się na taką dramatycznie złą, strategiczną decyzję, która podważy bezpieczeństwo energetyczne Polski na dziesięciolecia – dodał lider PO.

– Coś wyjątkowo złego stało się w tym, że właściwie wszystkie decyzje, cały ten chaos, jakiego jesteśmy świadkami, albo brak decyzji, wtedy kiedy one są konieczne, one jakoś dziwnym przypadkiem idealnie pasują Putinowi i Kremlowi – mówił dalej były premier.

– Każda decyzja, bez wyjątku. Skłócić Polskę z UE, my jesteśmy na granicy wyjścia z UE w tej chwili. To też dobrze byłoby, żeby to do nas wszystkich dotarło – dodał Tusk.

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura