Talibowie ostrzelali demonstrację, są ofiary śmiertelne

W czwartek w afgańskim mieście Asadabad zorganizowano demonstrację z okazji dnia niepodległości. Wiec został ostrzelany przez talibów, a ludzie wpadli w panikę. Są ofiary śmiertelne - przekazał Agencji Reutera świadek wydarzeń.
W czwartek w afgańskim mieście Asadabad zorganizowano demonstrację z okazji dnia niepodległości.  Talibowie ostrzelali demonstrację, są ofiary śmiertelne
W czwartek w afgańskim mieście Asadabad zorganizowano demonstrację z okazji dnia niepodległości. / PAP/EPA/STRINGER

Demonstrujący powiewali narodową flagą Afganistanu, niektórzy z nich darli proporce talibów – donosiły lokalne media. To pierwsze przejawy oporu wobec islamskich bojowników, którzy opanowali większość kraju z Kabulem – stolicą kraju – na czele.

Strzały podczas demonstracji

Według relacji Mohammada Salima, świadka, na którego powołuje się Agencja Reutera, kilkoro manifestantów zginęło, ale nie jest jasne czy od pocisków wystrzelonych przez talibów, czy z powodu paniki, jaka wybuchła wśród ludzi.

– Setki osób wyszły na ulice. Na początku bałem się i nie chciałem iść, ale potem zobaczyłem jednego z moich sąsiadów, więc wziąłem ze sobą flagę, którą mam w domu. Podczas protestów kilka osób zostało rannych, a kilka zginęło –  opowiadał świadek.

Rzecznik talibów nie skomentował jeszcze zajścia.

Do podobnych protestów doszło też w środę w Dżalalabadzie, gdzie talibowie ostrzelali tłum i zabili trzy osoby.
19 sierpnia Afganistan świętuje rocznicę odzyskania w 1919 r. niepodległości.

Niespokojna sytuacja w Afganistanie

Tłumienie protestów budzi wątpliwości, czy bojownicy wywiążą się ze składanych obietnic o pokojowych rządach i nie mszczeniu się na przeciwnikach. Według zapewnień bojowników nie będzie powtórki z lat 1996-2001, kiedy kobiety nie miały żadnych praw, dochodziło do publicznych egzekucji i niszczono starożytne zabytki.

Wiceprezydent Afganistanu, Amrullah Saleh wyraził w czwartek na Twitterze swoje poparcie dla protestujących.

"Pozdrowienia dla tych, co niosą flagę narodową i tym samym stoją na straży godności kraju" – napisał. We wtorek Saleh ogłosił, że jest "tymczasowym, prawowitym" prezydentem kraju. W niedzielę prezydent Aszraf Ghani zbiegł z kraju, gdy talibowie wkroczyli do Kabulu. (PAP)
 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe