REKLAMA

Zbliża się premiera filmu fabularnego zatytułowanego „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało o zbliżającej się premierze oficjalnego filmu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.
Święcenia biskupie ks. Stefana Wyszyńskiego (Jasna Góra, 1946) Zbliża się premiera filmu fabularnego zatytułowanego „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”
Święcenia biskupie ks. Stefana Wyszyńskiego (Jasna Góra, 1946) / wikipedia/public domain

Premiera filmu fabularnego w reż. Tadeusza Syki ma nastąpić 17 września br. Akcja filmu obejmuje czasy powstania warszawskiego i posługę ks. Wyszyńskiego jako porucznika AK oraz kapelana powstańców.

Zostaną przybliżone momenty, w których główny bohater zmagał się z powstańczą rzeczywistością, takie jak: wybuch Powstania, przemyt broni, nalot Niemców na Szpital czy pomoc powstańcom w dostępie do sakramentów. W adaptacji nie zabraknie postaci Matki Róży Czackiej

- czytamy.

Scenariusz powstał m.in. w oparciu o nieznane dotąd źródła z czasu II wojny światowej.

Reżyser filmy podkreśla, że dobrze znane są nam powojenne losy kard. Wyszyńskiego, jednak mało kto jest bliżej zaznajomiony z jego wojenną posługą, dlatego zdecydowano się nakręcić ten film. Tym bardziej, że sam Prymas Tysiąclecia uważał czasy wojenne, a w szczególności powstanie, za okres konstytutywny dla całego jego życia.

Powstanie warszawskie mnie ukształtowało

- powiedział po latach Prymas Tysiąclecia.

Tadeusz Syka podkreśla więc, że aby dobrze zrozumieć postać kard. Wyszyńskiego, warto obejrzeć film.

Film został objęty honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski przez przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, podziękował twórcom za dedykowanie filmu "bohaterskim kapłanom posługującym obecnie i ich następcom".


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura