REKLAMA

Australia: Mieszkańcy Melbourne protestują przeciw lockdownowi. Aresztowano ponad 200 osób

Podczas sobotniego protestu przeciw lockdownowi w Melbourne aresztowano 218 osób - poinformowała policja australijskiego stanu Wiktoria. Według jej szacunków w demonstracji brały udział ponad 4 tys. ludzi.
 Australia: Mieszkańcy Melbourne protestują przeciw lockdownowi. Aresztowano ponad 200 osób
/ fot. PAP/EPA/JAMES ROSS

Serwis ABC podawał wcześniej, że w pobliżu budynku parlamentu w Melbourne zebrały się tysiące demonstrantów, którzy próbowali przedostać się przez policyjny kordon. Doszło do starć.

Jak powiedziała rzeczniczka policji, w proteście uczestniczyły osoby nastawione pokojowo, ale "większość z nich przyjechała z myślą o przemocy". "Zachowanie zaobserwowane przez policjantów było tak wrogie i agresywne, że nie mieli innego wyboru, jak użyć wszystkich dostępnych im metod" - przekazała, dodając, że użyto m.in. gazu pieprzowego, aby rozproszyć tłum. Podczas starć siedmiu policjantów zostało rannych.

Każda z 218 aresztowanych osób zostanie ukarana grzywną w wysokości 5452 dolarów (ok. 15,2 tys. zł) za złamanie obostrzeń - poinformowała rzeczniczka.

Demonstracje przeciw lockdownowi odbyły się w sobotę także w Sydney w stanie Nowa Południowa Walia. Tamtejsza policja poinformowała, że 47 osobom postawiono zarzuty związane m.in. z naruszeniem przepisów dotyczących zdrowia publicznego. Nałożono także ponad 260 grzywien w wysokości od 50 (140 zł) do 3 tys. dolarów (8,3 tys. zł).

W sobotę poinformowano o 894 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Australii; to najwyższa dobowa liczba nowych infekcji od początku pandemii. Poprzedni rekord - 754 zakażenia - odnotowano w czwartek.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura