Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 21xTAK historia niezwykła

- Porozumienie dąbrowskie, zwane katowickim, przesądziło o powstaniu i uznaniu ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Dlatego było decydujące dla upadku władzy partii komunistycznej w Polsce – pisze w najnowszym numerze „TS” Teresa Wójcik. To właśnie wydarzeniom przed 41. lat, gdy rodziła się Solidarność, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ foto. TS

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Porozumienie dąbrowskie, będące fundamentem fascynujących dokonań najpierw Komitetu Strajkowego, a następnie MKZ Katowice, winno zająć należne mu miejsce w najnowszej historii Polski, obok porozumień z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia. Huta Katowice była w tym czasie największym zakładem pracy w całym regionie, zatrudniała ponad 20 tys. ludzi. Jej znaczenie i wpływ obejmowały nie tylko ówczesne województwo katowickie, ale także województwa sąsiednie, a pośrednio cały kraj. Właśnie w tym środowisku został przedstawiony postulat zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jako struktury ogólnopolskiej. 

M.in. o znaczeniu wydarzeń z 1980 r. z dr. Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięći Narodowej rozmawia Mateusz Kosiński 

 Gdańsk to dla mnie szczególne miejsce, ale też Solidarność jest dla mnie szczególnym fenomenem – i to fenomenem w skali świata. Na skutek strajków sierpniowych Solidarność przywróciła wiarę w godność człowieka i wolność. Później usiłowano tę wiarę zdławić 13 grudnia 1981 r., ale mamy wszyscy świadomość, że bez Solidarności nie byłoby wolności. Strajki w sierpniu 1980 r. to również wspomnienie jednoczenia się Polaków wobec walki z systemem komunistycznym. Z jednej strony wiemy, że korpus znaczeń socjalnych był bardzo ważny, on do dzisiaj zostaje jedną z najważniejszych kwestii dla Solidarności, ale z drugiej strony wymiar antykomunistyczny, wolnościowy był równie ważny. Warto pamiętać, że to, co przyniósł system totalitarny w latach 80., to, jak rozprawiano się z działaczami Solidarności po 13 grudnia 1981 r., jest doskonałym przykładem, że Polska jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej nie była państwem wolnym, tylko państwem kolonialnym.

 

„Sajgon Bidena”, czyli koszmarny finisz misji w Afganistanie – raportuje Michał Bruszewski 

Dezercja Afgańskiej Armii Narodowej oddającej miasta islamistom bez wystrzału. Ucieczka prezydenta Aszrafa Ghaniego wraz ze świtą i setki cywili uciekających w popłochu przed wkraczającymi do Kabulu talibami. Dantejskie sceny na kabulskim lotnisku – ostatnim skrawku ziemi zachodniej koalicji. Entuzjazm światowej lewicy wobec Joe Bidena jakby przygasł. Pośpieszna ewakuacja US Army z Afganistanu zamieniła się w koszmar, który zaciąży na prezydenturze Bidena.

Lucyfer i „cieplna kopuła” - o upalnym lecie w Europie pisze Teresa Wójcik


W tym roku w Syrakuzach na Sycylii padł europejski rekord ciepła – 48,8°C. Do końca śródziemnomorskiego lata dość daleko, możliwe, że rekord zostanie jeszcze pobity. Upalne lata w krajach basenu Morza Śródziemnego to reguła, jednak w tym roku – jak utrzymują media i eksperci klimatu – temperatury są niebezpiecznie wysokie. Przyczyną zabójczych anomalii cieplnych ma być globalne ocieplenie klimatu. Jednocześnie w tym regionie pojawia się zimowa anomalia – coraz częściej w Atenach i w Rzymie pada śnieg i temperatura spada kilka stopni poniżej zera. Tyle że to upały przynoszą klęskę ogromnych pożarów. 

Sztuczna inteligencja Google’a przedłuży nam życie? - odpowiada Aleksander Żywczyk


Google zapowiada, że liczne zespoły naukowe pracujące nad szczepionkami i lekami będą miały nie lada wsparcie. W Izraelu powstaje potężne centrum badawczo-rozwojowe, w którym jedna z największych sztucznych inteligencji świata będzie pracowała nad przedłużeniem i poprawieniem jakości ludzkiego życia. Na jej czele staną nie lekarze, ale informatycy i inżynierowie.

A co jeszcze w numerze? 

 • Relacja z gali "Człowieka Roku 2020 Tygodnika Solidarność" autorstwa Marcina Koziestańskiego 
 • "Kryzys przez (nie)Porozumienie" - Marcin Krzeszowiec o rozłamie w Zjednoczonej Prawicy 
 • Marcin Koziestański rozmawia z Patrykiem Jakim
 • "Cena ropy pod znakiem zapytania" Aleksandra Żywczyka 
 • "Chińskie kopalnie pod kanadyjskim klonem" - ten sam autor o przeprowadzce kopalni kryptowalut 
 • prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Prosty lud" "
 • "Koncern naftowy przegrał z... afrykańskim plemieniem" Aleksander Żywczyk o pieniądzach, które Shell zapłaci za wyciek ropy w Nigerii
 • "Przebyć całą Polskę dla świętego" z ks. Bogumiłem Lempkowskim, który pokonał 1000 km rowerem w kilkanaście dni, by swoim wysiłkiem wstawić się za szybką kanonizacją błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, rozmawia Konrad Wernicki
 • Z Magdaleną Daniel rozmawia Bartosz Boruciak 
 • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Zielony rycerz". 
 • W dziale sport: "Pożegnanie legendy - Gerd Mueller nie żyje" Łukasza Bobruka i "Olimpijczycy na Stadionie Śląskim" Barbary Michałowskiej 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe