REKLAMA

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii: Potępiamy ataki hybrydowe na wschodniej granicy UE i NATO

„Od czerwca mamy do czynienia z atakami hybrydowymi na wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezydentów Polski – Andrzeja Dudę, Litwy – Gitanasa Nausedę, Łotwy – Egilsa Levitsa i Estonii – Kersti Kaljulaid.
Straż Graniczna i wojsko w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii: Potępiamy ataki hybrydowe na wschodniej granicy UE i NATO
Straż Graniczna i wojsko w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. / PAP/Artur Reszko

Podczas wizyty w Kijowie prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid, prezydentem Republiki Łotewskiej Egilsem Levitsem i prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą.  

Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnego oświadczenia ws. sytuacji na Białorusi.

 

 

 

Zdecydowana deklaracja prezydentów

„Rok temu, w sierpniu 2020 roku, obywatele Białorusi mieli nadzieję, że mają prawo do zdecydowania o przyszłości swojego kraju w wolnych wyborach. Władze Białorusi nie posłuchały ich głosów. Uczestnicy pokojowego ogólnokrajowego ruchu, nie mającego precedensu w najnowszej historii tego kraju, zostali ukarani więzieniem, wygnaniem lub zostali uciszeni. Zamiast nadziei pojawił się strach i szerzące się represje. Solidaryzujemy się ze wszystkimi mieszkańcami Białorusi, którym ograniczane są ich własne prawa w ich ojczyźnie” – podkreślają prezydenci we wspólnym oświadczeniu.

Jak podkreślono dalej, władze Polski, Litwy, Łotwy i Estonii „z rosnącym niepokojem obserwują przypadki łamania praw obywateli Białorusi za granicą”. „Przymusowe lądowanie lotu Ryanair 4978 było aktem porwania przez państwo i bezprecedensowym pogwałceniem prawa międzynarodowego, i jako takie nie będzie tolerowane” – czytamy.

„Od czerwca mamy do czynienia z atakami hybrydowymi na wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO. Wykorzystywani są bezbronni obywatele państw trzecich, wśród których rośnie liczba przypadków nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi. To nie jest kryzys migracyjny, ale politycznie zaaranżowana operacja hybrydowa reżimu Aleksandra Łukaszenki, mająca na celu odwrócenie uwagi od coraz częstszych przypadków łamania praw człowieka i praw obywatelskich przez ten reżim” – stwierdzają dalej prezydenci, potępiając działania reżimu.

„Daremne naciski i lekkomyślne działania nie zmienią naszej zgodnej polityki wobec kryzysu na Białorusi” – dodają politycy.

„Doceniamy solidarność, wsparcie polityczne i operacyjne w powstrzymywaniu ataków hybrydowych ze strony naszych partnerów z UE i sojuszników z NATO. Niezwykle ważne są wysiłki Komisji Europejskiej i agencji unijnych na rzecz powstrzymania nielegalnej migracji. Ponadto dążymy do stałej współpracy oraz trwałych rozwiązań z Irakiem i innymi krajami w celu powstrzymania podstępnego procederu przemytu ludzi” – podkreślają prezydenci.

W oświadczeniu zapowiedziano także, że „w ramach współpracy z (...) partnerami i sojusznikami nakładane będą dalsze sankcje na władze Białorusi”.

„My – Prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy i Polski – solidarnie występujemy przeciwko agresywnym i destabilizującym zachowaniom Aleksandra Łukaszenki i władz Białorusi. Jesteśmy przekonani, że wola Narodu Białoruskiego powinna być główną wytyczną dla kształtowania przyszłości Republiki Białorusi” – kończą oświadczenie politycy.


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura