REKLAMA

Prezydent do Polaków na Ukrainie: Polskie władze nie zapominają o Wołyniu

Polskie władze nie zapominają o Wołyniu; to są bardzo trudne problemy i rozmowy, wierzę, że doprowadzą do takich rozwiązań, które państwo przyjmiecie – powiedział w poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda Polakom na Ukrainie.
Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkającymi na Ukrainie Polakami oraz z członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, w Ambasadzie RP w Kijowie Prezydent do Polaków na Ukrainie: Polskie władze nie zapominają o Wołyniu
Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkającymi na Ukrainie Polakami oraz z członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, w Ambasadzie RP w Kijowie / PAP/Leszek Szymański

Polski przywódca, który od niedzieli przebywa na Ukrainie, w poniedziałek spotkał się w ambasadzie RP w Kijowie z Polakami mieszkającymi na Ukrainie.

Praca nad problemami na linii Kijów-Warszawa

W trakcie spotkania prezydent Duda znaczył, że pamięta o wielu problemach o charakterze historycznym, ale także tych codziennych, które istnieją w relacjach polsko-ukraińskich.

 

 

– Dziś jeszcze rozmawiałem z prezydentem (Ukrainy) Wołodymyrem Zełenskim m.in na temat umowy polsko-ukraińskiej dotyczącej polskich szkół i nauczania języka polskiego. Wierzę, że ten problem uda nam się rozwiązać tak, żebyście i państwo byli usatysfakcjonowani – powiedział Duda.

Polityk oświadczył również, że "problemy, które trzeba ułożyć w naszych relacjach, są układane". 

– I możecie być państwo pewni, że będą przeze mnie układane. Musimy szukać rozwiązania wszystkich tych kwestii, z tymi najtrudniejszymi włącznie. Nie zapomnimy o nich. Proszę się nie martwić, polskie władze nie zapominają o Wołyniu, polskie władze nie zapominają o tych, którzy zostali tam pomordowani – podkreślił Duda.

– To są bardzo trudne problemy i to są bardzo trudne rozmowy i one się toczą. Wierzę, że doprowadzą do takich rozwiązań, które przyjmiecie państwo, pamiętając o swoim wielkim bólu, który pozostaje w państwa rodzinach, ale jednak z satysfakcją, że pamięta się o tych, którzy odeszli, którzy zostali bestialsko pomordowani –  powiedział prezydent.

Budowanie wspólnej przyszłości 

Wskazał, że trzeba także patrzeć w przyszłość. – Ta przyszłość dla państwa, państwa dzieci, wnuków jest nie mniej istotna niż przeszłość. Tę przyszłość trzeba budować – zaznaczył Duda.

– Jesteśmy sąsiadami. Chciałbym mówić, mówię: bratnimi narodami, które żyją po dwóch stronach granicy, których losy wzajemnie się przeplatały. Były momenty ważne i piękne. Były też momenty ogromnie trudne, bolesne, dramatyczne, ale tę wspólną przyszłość musimy budować – powiedział prezydent.

Podkreślił, że "wolna suwerenna Ukraina jest absolutnie w strategicznym interesie Rzeczpospolitej, Ukraina, która będzie się dobrze rozwijała, która będzie demokratyczna, dobrze rządzona, na której ludziom będzie się żyło coraz lepiej, na wyższym poziomie". "Dlatego wspieramy Ukrainę" – dodał Duda. (PAP)
 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura