REKLAMA

Stolica Apostolska zdymisjonowała biskupa za słowa nt. homoseksualizmu

W ciągu niecałego tygodnia papież Franciszek zdymisjonował dwóch biskupów z powodów innych niż osiągnięcie przez nich wieku emerytalnego. W poniedziałek przyjął rezygnację biskupa z Hiszpanii, co wiąże się z jego wypowiedzią na temat homoseksualizmu i reakcjami na nią.
Watykan Stolica Apostolska zdymisjonowała biskupa za słowa nt. homoseksualizmu
Watykan / Pixabay.com/JuliusSilver

Watykan poinformował w poniedziałkowym biuletynie, że Franciszek przyjął dymisję, jaką złożył biskup Solsony w Katalonii Xavier Novell Goma, i powołał tam administratora apostolskiego.

Watykaniści przypominają słowa biskupa o tym, że "homoseksualizm może być związany z nieobecną lub daleką postacią ojca".

Pierwszą reakcją na te słowa było uznanie biskupa za persona non grata przez radę miasta Cervera w Katalonii. Ponadto, jak podkreśla włoska agencja Ansa, w maju odbyły się protesty przeciwko biskupowi, a samorządy dwóch miejscowości z jego diecezji nie zgodziły się na wizytę ordynariusza. Słowa hierarchy skrytykował też burmistrz Solsony David Rodriguez, uznając je za "niefortunne".

1 czerwca biskup przeprosił rodziców osób homoseksualnych i wyjaśnił, że nie chciał nikogo obrazić.

Ponadto media informowały wcześniej o zdecydowanym poparciu biskupa dla niepodległości Katalonii.

Z kolei 18 sierpnia papież przyjął rezygnację biskupa z Brazylii Tome Ferreiry da Silvy w rezultacie ujawnienia nagrania o podłożu seksualnym z jego udziałem. 

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura