REKLAMA

Debata biskupów na Jasnej Górze. Tematem - wizyta "ad limina" i synod powszechny

Zgodnie z tradycją 25 sierpnia, dzień przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbędzie się spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych. Głównym tematem obrad będzie wizyta "ad limina" biskupów polskich, synod biskupów oraz beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej.
Jasna Góra Debata biskupów na Jasnej Górze. Tematem - wizyta
Jasna Góra / Pixabay.com/MBogusław

 

Wizyta "ad limina" jest wyrazem jedności Kościoła z Ojcem Świętym i składana jest zwykle co 5 lat przez biskupów poszczególnych Konferencji Episkopatu - powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Zwrócił uwagę, że ostatnim razem polscy biskupi spotkali się z papieżem w roku 2014. "Z powodu pandemii czas pomiędzy wizytami został wydłużony" - wyjaśnił hierarcha. Poinformował, że "centralnym wydarzeniem każdej wizyty +ad limina+ jest audiencja u Ojca Świętego, wizyta w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i celebracje eucharystii w bazylikach papieskich".

Bp Miziński zaznaczył, że biskupi będą uczestniczyć w wizycie ad limina w czterech grupach podzielnych według prowincji kościelnych. "Pierwsza grupa rozpoczyna wizytę 4 października, a ostatnia grupa kończy wizytę 30 października" - powiedział. 

Dodał, że do tej pory "biskupi diecezjalni przedstawili sprawozdania z diecezji, które za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce zostały już przesłane do Watykanu". "Jesteśmy w ostatniej fazie przesyłania relacji do poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej. Mamy również delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z biurem koordynacji - ks. dr. Adama Sycza, rektora Instytutu Polskiego w Rzymie" – wskazał sekretarz generalny.

Drugim tematem spotkania biskupów diecezjalnych będzie synod biskupów, który w Watykanie otworzy papież Franciszek w dniach 9-10 października br. Natomiast otwarcie w Kościołach partykularnych odbędzie się w niedzielę 17 października 2021. 

"Konferencja Episkopatu Polski wydelegowała na otwarcie synodu swojego reprezentanta, którym jest osoba świecka. W takiej formie synod biskupów będzie miał miejsce po raz pierwszy. Będzie się odbywał w trzech etapach: etap w kościołach partykularnych i innych strukturach eklezjalnych (październik 2021 – kwiecień 2022); etap kontynentalny (wrzesień 2022 – marzec 2023); etap kościoła powszechnego (październik 2023)" - wyjaśnił bp Miziński. 

Poinformował, że przedmiotem rozważań biskupów podczas najbliższego zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych, będzie pierwszy etap synodu, który ma charakter konsultacji w poszczególnych kościołach lokalnych, aby w ten sposób - zgodnie z życzeniem papieża Franciszka - dać możliwość wysłuchania całego ludu Bożego, nikogo nie wykluczając".

Biskupi poruszą także temat beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. 

"Wspólna beatyfikacja tych dwojga sług Bożych, uzasadniona jest przede wszystkim faktem, iż przez lata łączyła ich więź duchowa, a także żywotna współpraca i wzajemna inspiracja" - powiedział hierarcha.

Zaznaczył, że mimo limitów dotyczących uczestnictwa wynikających z pandemii, w uroczystości 12 września weźmie udział delegacja gości z Watykanu, z Konferencji Episkopatów Europy, Konferencja Episkopatu Polski, a także przedstawiciele duchownych, reprezentacje zgromadzeń zakonnych i wierni świeccy.

Przypomniał, że zgodnie z życzeniem papieża Franciszka, uroczystość ma mieć charakter skromny i godny. 

"Godny, ponieważ dotyczy Prymasa Tysiąclecia, jednej z najważniejszych postaci w historii Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego XX wieku. Skromna, gdyż odbywa się w sytuacji pandemicznej" - wyjaśnił. 

Powiedział, że liczba uczestników uroczystości będzie ograniczona. "Będą karty wstępu dla poszczególnych osób" - poinformował. Dodał jednocześnie, "będzie możliwość łączności duchowej poprzez media - zarówno przez transmisję w telewizji publicznej, jak i przez telebimy w poszczególnych diecezjach, gdzie wierni będą mogli gromadzić się i duchowo łączyć z wydarzeniami odbywającymi się w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie" – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. 

 

Magdalena Gronek

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura