REKLAMA

Błaszczak: Dziewiąty samolot z Afganistanu przyleciał do Polski. Do kiedy potrwa ewakuacja?

Do Polski przyleciał już dziewiąty samolot z osobami ewakuowanymi z Afganistanu - poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że proces ewakuacji przebiega sprawnie.
 Błaszczak: Dziewiąty samolot z Afganistanu przyleciał do Polski. Do kiedy potrwa ewakuacja?
/ flickr.com/ Kancelaria Premiera / Public Domain Mark 1.0

Na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia szef MON mówił, że polscy żołnierze, którzy przebywają obecnie w Afganistanie, to przede wszystkim piloci, którzy obsługują trzy statki powietrzne, oraz "cała ochrona tego przedsięwzięcia". Podkreślił, że proces ewakuacji przebiega sprawnie. "Już dziewiąty samolot przyleciał do Polski" - wskazał.

Błaszczak przypomniał jednocześnie, że wszyscy współpracownicy polskiego kontyngentu wojskowego, którzy chcieli wrócić do Polski, zrobili to do czerwca tego roku. "Są to ludzie, którzy rzeczywiście mogli się obawiać represji ze strony talibów, a są to ludzie zasłużeni dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny, dlatego że realnie wspierali służbę naszych żołnierzy w Afganistanie" - mówił.

Pytany, czy możemy liczyć na to, że ewakuacja zostanie zakończona do 31 sierpnia br., Błaszczak odparł: "W zasadzie mogę powiedzieć tak, że wszyscy obywatele naszego kraju zostali ewakuowani z Afganistanu, również współpracownicy czy to polskich służb dyplomatycznych, czy to Wojska Polskiego podczas misji".

"Pomagamy też naszym sojusznikom, gdyż ten cały most ewakuacyjny, most lotniczy, który utworzyliśmy między Kabulem a lotniskiem w Uzbekistanie służy również wsparciu naszych sojuszników z NATO. To wszystko, co należało zrobić, zostało zrobione" - podkreślił szef MON.

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę 15 sierpnia wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli oraz swoich współpracowników z Afganistanu.

Do Afganistanu zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy udał się Polski Kontyngent Wojskowy, liczący do 100 osób, który ma wspierać ewakuację afgańskich współpracowników Polski i innych krajów NATO z tego kraju.(PAP)

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura