REKLAMA

Ziobro: Ataki na reformę sądownictwa to element wojny hybrydowej ze strony UE

– Z całą pewnością mamy do czynienia z procesem takiej swoistej, nie zawaham się użyć sformułowania, wojny hybrydowej ze strony Unii Europejskiej wymierzonej w polski system prawny i system demokratyczny de facto – tłumaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro Ziobro: Ataki na reformę sądownictwa to element wojny hybrydowej ze strony UE
Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro / Flickr.com/Kancelaria Premiera/Domena Publiczna/fot. P.Tracz/ KPRM

W porannym programie „Siódma 9” minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro mówił o niedokończonej reformie wymiaru sprawiedliwości, która jego zdaniem, została przerwana w 2017 r.

Wojna hybrydowa o polski system prawny

– To zatrzymanie przed czterema laty, było spowodowane po pierwsze wetem pana prezydenta Andrzeja Dudy wobec dwóch ustaw, czyli ustawy o KRS i ustawy o Sądzie Najwyższym przygotowanych w ministerstwie sprawiedliwości, a następnie decyzją premiera Morawieckiego o tym, że będzie prowadził negocjacje z Unią Europejską, które skutkowały koniecznością zablokowania dalszych zmian w sądownictwie, żeby nie wywoływać żadnych konfliktów z Unią Europejską – tłumaczył polityk.

Jak podkreślił dalej Ziobro, negocjacje z instytucjami Unii Europejskiej nie zakończyły się jednak sukcesem, ponieważ UE „oszukiwała, grała znaczonymi kartami i zamiast szukać porozumienia, tylko pozorowała chęć porozumienia”.

– Podejmowała kolejne działania wymierzone w polskie państwo, polską demokrację kwestionując konstytucyjne uprawniania Polski do tego, żeby zmieniać wymiar sprawiedliwości. Więc jeśli rzeczywiście dojdzie do zmiany tej sytuacji politycznej, jeśli największe ugrupowanie da zielone światło, że ustawy, które od 4 lat zalegają w szufladach ministerstwa sprawiedliwości będzie można uruchomić, ja to przyjmę tylko i wyłącznie z zadowoleniem – mówił Ziobro.

– Będziemy mogli wreszcie zrobić to, co obiecaliśmy. Trzeba jednak pamiętać, że z wielu powodów będziemy działać w warunkach nieporównanie trudniejszych. Dobrze się stanie jeśli będzie można kontynuować tą reformę w zakresie ustrojowo-administracyjnym – dodał.

Ziobro stwierdził także, że w tej chwili mamy do czynienia z procesem ”wojny hybrydowej ze strony Unii Europejskiej wymierzonej w polski system prawny i system demokratyczny de facto”.

– Co nam mówi Unia Europejska? To, że Polakom nie wolno poprzez wybory demokratyczne wpływać na zmiany, realne zmiany w wymiarze sprawiedliwości – dodał minister sprawiedliwości.

 

 

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura