REKLAMA

Kolejne unijne sankcje wobec Białorusi są już przesądzone? Nieoficjalne informacje

Na czarną listę trafią osoby ze służb granicznych Białorusi, które uczestniczą w zorganizowanej akcji sprowadzania migrantów i wypychania ich na granicę z Litwą, Łotwą i Polską – przekazał reporterce Polskiego Radia unijny dyplomata.
 Kolejne unijne sankcje wobec Białorusi są już przesądzone? Nieoficjalne informacje
/ fot. PAP/Artur Reszko


Według informacji podanych przez korespondentkę Polskiego Radia w Brukseli Beatę Płomecką, sankcje UE wobec Białorusi za podsycanie kryzysu migracyjnego są już przesądzone.

Na czarną listę trafią osoby ze służb granicznych Białorusi, które uczestniczą w zorganizowanej akcji sprowadzania migrantów i wypychania ich na granicę z Litwą, Łotwą i Polską – powiedział reporterce unijny dyplomata.

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi gwałtownie wzrosła liczba migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów, którzy nielegalnie przekraczają granicę z UE. Początkowo najwięcej osób trafiało na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach wojny hybrydowej. Później wzrosła liczba nielegalnych migrantów na granicach Łotwy i Polski.

Na granicy polsko-białoruskiej na wysokości miejscowości Usnarz Górny, po białoruskiej stronie granicy, od kilkunastu dni koczują migranci, którzy chcieli dostać się do Polski. Z białoruskiej strony przed ewentualnym odwrotem zagradzają im drogę białoruskie służby. Przejścia na polską stronę pilnują żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej.

We wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, pytany o ocenę sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, powiedział, że Komisja "nie może zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwalania na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie".

Premier Mateusz Morawiecki działania Białorusi na granicy polsko-białoruskiej nazwał "atakiem hybrydowym". – To jest ten rodzaj ataku, kiedy w sposób systematyczny i zorganizowany nasz sąsiad ze Wschodu próbuje zdestabilizować sytuację polityczną. Ta próba polega na tym, że przyciągani są imigranci, głównie z Iraku. Ci imigranci transportowani są na granicę białorusko-polską, od strony Białorusi – powiedział szef rządu.


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura