REKLAMA

Obchody rocznicy strajku MPK w Łodzi

Przy zmiennej pogodzie, choć w przeważającej części w deszczu, odbyły się 26 sierpnia obchody 41. rocznicy strajków w MPK Łódź zorganizowane przez Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” łódzkiego MPK.
 Obchody rocznicy strajku MPK w Łodzi
/ Solidarność Łódź

Uczestnicy uroczystości wysłuchali przemówień przewodniczącego Organizacji Międzyzakładowej w MPK Andrzeja Szymczaka oraz przewodniczącego Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej Waldemara Krenca, a następnie złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji państwowych, służb mundurowych oraz NSZZ „Solidarność”. Wśród zebranych znaleźli się również uczestnicy wydarzeń sprzed 41 lat. Oprawę artystyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi. Na uroczystość przybyły także poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność”.

Warto przypomnieć, iż pomimo tego, iż pierwsze strajki w Łodzi, w sierpniu 1980, miały miejsce już 4 sierpnia, to największe znaczenie miało zatrzymanie komunikacji miejskiej przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w dniu 26 sierpnia. Był to przełomowy moment dla tworzenia nowego ruchu związkowego i nie bez racji nazywany jest początkiem „łódzkiego Sierpnia”. Strajkujący pracownicy MPK oprócz wielu postulatów ekonomicznych solidaryzowali się również ze strajkującymi stoczniowcami gdańskimi, a strajk zakończył się po tym, jak dotarła do Łodzi wiadomość o podpisaniu porozumienia strajkujących w Stoczni Gdańskiej ze stroną rządową.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura