REKLAMA

[VIDEO] TIR z pomocą humanitarną dla imigrantów na granicy ciągle stoi zatrzymany na białoruskiej granicy

Samochód ciężarowy z pomocą humanitarną dla migrantów przebywających na Białorusi wciąż stoi przy przejściu granicznym w Bobrownikach. Czeka na zgodę strony białoruskiej na wjazd.
 [VIDEO] TIR z pomocą humanitarną dla imigrantów na granicy ciągle stoi zatrzymany na białoruskiej granicy
/ Screen TT

Ciągnik siodłowy z naczepą okrytą czerwona plandeką stał w sobotę w godzinach południowych na parkingu przy drodze prowadzącej do przejścia granicznego w Bobrownikach. W transporcie przygotowanym przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych są m.in. namioty, łóżka, koce, odzież i środki ochrony osobistej.

Reporter PAP nie zastał kierowcy. Szoferka była zamknięta. „Może poszedł się przejść” – powiedział PAP kierowca białoruskiej ciężarówki, która również czekała na wjazd na Białoruś. „Rozmawiałem z nim (kierowcą polskiego TIR-a – PAP) wczoraj, mówił, że czeka na pozwolenie na wjazd” – dodał szofer. „Nie rozumiem, dlaczego nie chcą przyjąć pomocy z Polski. Nie rozumiem tej polityki” – podkreślił.

W piątek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski przekazał PAP, że została wysłana kolejna nota do władz białoruskich z prośbą o decyzję.

Poinformował, że w czwartek wieczorem została wymieniona załoga transportu. "Na miejscu jest zatem nowy zespół. Jesteśmy gotowi, by dostarczyć potrzebną pomoc humanitarną cudzoziemcom" – powiedział prezes RARS.

Po stronie białoruskiej na granicy, na wysokości polskiej miejscowości Usnarz Górny, od kilkunastu dni koczuje grupa cudzoziemców. Według informacji Straży Granicznej są tam co najmniej 24 osoby. Przed odwrotem w głąb Republiki Białorusi zagradzają im drogę białoruskie służby. Przejścia na polską stronę pilnują nasi żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej.

Transport zawiera, m.in. namioty, łóżka, koce, odzież i środki ochrony osobistej, które mają zostać przekazane cudzoziemcom koczującym od trzech tygodni tuż przy granicy z Polską na wysokości Usnarza Górnego. Cudzoziemcy chcą się dostać do Polski i deklarują chęć ubiegania się o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Osoby te nie są wpuszczane do Polski, a jednocześnie nie chcą cofnąć się w głąb Białorusi. Przy koczowisku stoją białoruscy funkcjonariusze, którzy – jak pokazują nagrania opublikowane przez Straż Graniczą – podają cudzoziemcom żywność.

W niedzielę polskie MSZ skierowało do strony białoruskiej notę dyplomatyczną, w której oferuje pomoc humanitarną dla migrantów. Białoruś odmówiła zgody na wjazd konwoju na jej terytorium.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zdecydował w środę, że Polska musi zapewnić migrantom koczującym przy jej granicy żywność, ubrania, opiekę medyczną i – jeśli to możliwe – tymczasowe schronienie.

"Jednocześnie środki te nie powinny być rozumiane jako wymóg", by Polska wpuściła tych migrantów na swoje terytorium – dodał ETPC. (PAP)

wnk/ joz/


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura