REKLAMA

Papież zdymisjonował biskupa z Australii oskarżonego o nadużycia seksualne

Papież Franciszek usunął z urzędu biskupa miasta Broome w Australii Christophera Alana Saundersa, który złożył dymisję, gdy tamtejsza policja ogłosiła, że prowadzi postępowanie w związku z zarzutami nadużyć seksualnych. O decyzji papieża poinformował w sobotę Watykan.
Papież Franciszek Papież zdymisjonował biskupa z Australii oskarżonego o nadużycia seksualne
Papież Franciszek / pixabay.com/ Annett_Klingner

W miejsce zdymisjonowanego biskupa Franciszek powołał administratora apostolskiego, ordynariusza diecezji Geraldton, biskupa Michaela Henry'ego Morrisseya.

Media przypominają, że w marcu zeszłego roku biskup Saunders ogłosił, że rezygnuje z kierowania diecezją w związku z postępowaniem prowadzonym przez Watykan w sprawie zarządzania nią. Formalnie złożył natomiast dymisję dzień po tym, gdy policja w stanie Australia Zachodnia poinformowała o toczącym się śledztwie, dotyczącym postawionych mu zarzutów nadużyć seksualnych.

W listopadzie 2020 roku biskup Saunders, który odpierał te oskarżenia, zawiadomił, że opuszcza diecezję na sześć miesięcy.

Podstawą decyzji papieża o przyjęciu jego rezygnacji, jak wyjaśniono, były przede wszystkim rezultaty wewnętrznego postępowania kościelnego, prowadzonego przez jednego z emerytowanych hierarchów. Przedmiotem postępowania było finansowe zarządzanie diecezją i procesy decyzyjne, a nie zarzuty dotyczące nadużyć seksualnych, by nie utrudniać śledztwa prowadzonego przez policję. 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura