Papież zdymisjonował biskupa z Australii oskarżonego o nadużycia seksualne

Papież Franciszek usunął z urzędu biskupa miasta Broome w Australii Christophera Alana Saundersa, który złożył dymisję, gdy tamtejsza policja ogłosiła, że prowadzi postępowanie w związku z zarzutami nadużyć seksualnych. O decyzji papieża poinformował w sobotę Watykan.
Papież Franciszek Papież zdymisjonował biskupa z Australii oskarżonego o nadużycia seksualne
Papież Franciszek / pixabay.com/ Annett_Klingner

W miejsce zdymisjonowanego biskupa Franciszek powołał administratora apostolskiego, ordynariusza diecezji Geraldton, biskupa Michaela Henry'ego Morrisseya.

Media przypominają, że w marcu zeszłego roku biskup Saunders ogłosił, że rezygnuje z kierowania diecezją w związku z postępowaniem prowadzonym przez Watykan w sprawie zarządzania nią. Formalnie złożył natomiast dymisję dzień po tym, gdy policja w stanie Australia Zachodnia poinformowała o toczącym się śledztwie, dotyczącym postawionych mu zarzutów nadużyć seksualnych.

W listopadzie 2020 roku biskup Saunders, który odpierał te oskarżenia, zawiadomił, że opuszcza diecezję na sześć miesięcy.

Podstawą decyzji papieża o przyjęciu jego rezygnacji, jak wyjaśniono, były przede wszystkim rezultaty wewnętrznego postępowania kościelnego, prowadzonego przez jednego z emerytowanych hierarchów. Przedmiotem postępowania było finansowe zarządzanie diecezją i procesy decyzyjne, a nie zarzuty dotyczące nadużyć seksualnych, by nie utrudniać śledztwa prowadzonego przez policję. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe