REKLAMA

Miłoszewski atakuje PiS i religię w szkołach. Celne pytanie widza, pisarz się tłumaczył

Znany z niechęci do partii rządzącej pisarz Zygmunt Miłoszewski po raz kolejny chciał zaatakować PiS i przy okazji skrytykować lekcje religii w szkołach.
 Miłoszewski atakuje PiS i religię w szkołach. Celne pytanie widza, pisarz się tłumaczył

Pisarz jest jednym z gości organizowanego przez Rafała Trzaskowskiego Campusu Polska. Dzisiaj Miłoszewski prowadził debatę pt. „O przeszłości dla przyszłości”, w trakcie której pisarz stwierdził, że rządy PiS-u są efektem tego, że w szkołach obecne są lekcje religii.

Teza pisarza i wątpliwości jednego z widzów

– Polityka historyczna w szkołach, co w ogóle mnie przeraża, ta taka straszna, cyniczna wiadomość, że oni wiedzą, gdzie się toczy walka o przyszłość Polski, że w ogóle gdzieś ta manipulacja na poziomie szkół podstawowych, katolizowanie, znacjonalizowanie pamięci. Teraz oczywiście cały PiS w ogóle jest bezpośrednim efektem religii w szkołach – mówił Miłoszewski.

Kiedy przyszedł czas na pytania z widowni, jeden z uczestników spotkania podważył sensowność tezy stawianej przez Miłoszewskiego.

– Padła taka teza, jakoby rządy PiS-u były efektem religii w szkołach. Chciałem zauważyć, że religię w szkołach wprowadzono ok. 30 lat temu i najstarsi spośród tych, którzy tę religię mieli, mają obecnie po 40-50 lat, a jednak trzon elektoratu PiS-u to są osoby powyżej tego wieku. Zatem skąd się pojawia ta teza? Nie rozumiem tego – pytał młody mężczyzna.

– W sumie to nie teza, ja to mogę zaraz wytłumaczyć – tłumaczył się pisarz.

– Pewna tendencja do zaakceptowania bardzo ciasnej, nacjonalistycznej, homogenicznej etnicznie, histerycznie powiązanej z katolicyzmem wizji Polski jest możliwa moim zdaniem tylko dlatego, że od 30 lat w szkołach jako jedna z lekcji jest nauczana jedna z religii. Uważam, że bez tego podglebia nie byłaby możliwa – mówił Miłoszewski.
 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura