REKLAMA

Źródła PAP: Polska zablokowała projekt oświadczenia ministrów spraw wewnętrznych UE

Polska zablokowała w Brukseli projekt oświadczenia ministrów spraw wewnętrznych UE z powodu nieuwzględnienia w nim poprawek dot. zagrożeń hybrydowych w związku z sytuacją na Białorusi – dowiedziała się PAP nieoficjalnie
Flagi Unii Europejskiej, zdjęcie ilustracyjne / Flickr.com/Klaas Brumann/Domena Publiczna Źródła PAP: Polska zablokowała projekt oświadczenia ministrów spraw wewnętrznych UE
Flagi Unii Europejskiej, zdjęcie ilustracyjne / Flickr.com/Klaas Brumann/Domena Publiczna

We wtorek w Brukseli ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych UE dot. kryzysu afgańskiego. Tematem rozmów ma być także kryzys związany z migracją z terenu Białorusi do UE.

Wspólne oświadczenie ministrów

Ministrowie mają przyjąć wspólne oświadczenie. Prace nad jego projektem koordynowała Słowenia, która sprawuje prezydencję w UE.

"Polska, popierana przez państwa bałtyckie oraz państwa Grupy Wyszehradzkiej, w poniedziałek na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE zaproponowała wzmocnienie zapisów projektu wspólnego oświadczenia, tak żeby znalazły się w nim zapisy dot. zagrożeń hybrydowych i konieczności wzmocnienia odporności UE w kontekście tych zagrożeń w związku z sytuacją na Białorusi. Sprawująca unijną prezydencję Słowenia zdecydowała jednak, że nie uwzględni tych poprawek. Polska jednak przekazała, że bez uwzględnienia obecnej sytuacji kryzysowej na granicy białoruskiej nie poprze tego projektu oświadczenia” – przekazało PAP źródło unijne.

Z informacji PAP wynika, że ostateczny kształt oświadczenia będzie musiał zostać wynegocjowany na wtorkowym posiedzeniu ministerialnym.

Działania reżimu Łukaszenki

W ubiegłym tygodniu Polska podniosła na posiedzeniu ambasadorów państw UE kwestię działań Białorusi dotyczących migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział PAP, że Komisja Europejska wyraziła jednoznaczne wsparcie dla Polski i państw bałtyckich.

–  Przedstawiłem informacje o tym, jak wygląda sytuacja na granicy, również informacje o spotkaniu polskiego premiera z przywódcami państw bałtyckich, poświęconemu sytuacji na zewnętrznej granicy UE. Podziękowałem KE za jednoznaczne wsparcie. Musimy traktować hybrydową agresję ze strony Białorusi w poważny sposób, jako atak na UE w odwecie za unijne sankcje nałożone na Białoruś. Reżim Łukaszenki nie ukrywa, że jego działania wobec Unii Europejskiej mają charakter odwetowy –  powiedział w ubiegłym tygodniu PAP Sadoś.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Brukseli rozpoczęły się też prace nad kolejnymi unijnymi sankcjami wobec Białorusi.

Przygotowywane są nowe listy sankcyjne z nazwiskami osób zaangażowanych w ostatnie działania Białorusi związane z wykorzystaniem migrantów w hybrydowej agresji przeciw UE.

(PAP)

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura