REKLAMA

Konrad Wernicki: Solidarność to godność obywatela, godność pracownika

„Wydaje mi się, że ludzie są już zmęczeni tym wyścigiem szczurów, nie chcą cały czas walczyć na rynku pracy o swoją pozycję, wygryzać innych i tylko poprzez to poprawiać swoje warunki. Chcą po prostu żyć godnie i godnie zarabiać, niezależnie od tego, czy ktoś jest prawnikiem, kasjerką czy pielęgniarką” – mówił w reportażu dla Radia Gdańsk Konrad Wernicki [Tygodnik Solidarność] w rozmowie z Marzeną Bakowską.
 Konrad Wernicki: Solidarność to godność obywatela, godność pracownika
/ fot. Robert Wąsik

W reportażu „Sierpień w oczach wnuków” młodzi ludzie opowiadają o wartościach i ideałach Solidarności, które sami w sobie odkryli, choć Sierpień ’80 to dla nich jedynie data z historii przed ich narodzinami. Jednym z bohaterów materiału jest Konrad Wernicki z Tygodnika Solidarność.

Jeśli chodzi o mnie, to te ideały Solidarności zaczęły do mnie docierać, gdy jako młody pracownik byłem zatrudniony na umowie śmieciowej, gdy nie mogłem przeciwstawić się swojemu pracodawcy, gdy nie mogłem wyrazić swojego niezadowolenia z sytuacji w pracy. Zacząłem się interesować tym, jak mogę polepszyć swoją sytuację i tak powoli dochodziłem do tego, że te postulaty, które były głoszone w roku 1980 r., do dziś są aktualne i wciąż trzeba się starać o ich realizację, bo chyba trochę zachłysnęliśmy się tym wolnym rynkiem, kapitalizmem, po tym jak już Polska się przekształciła i zrzuciła z siebie to jarzmo PRL-u.

- mówił o wartościach Solidarności, które do dziś są aktualne

Chodzi o to, by każdy na rynku pracy miał zagwarantowane godne warunki życia i pracy. Każdy musi wykonywać jakiś zawód i każdy zawód jest potrzebny.

Okres pandemii pokazał, że stanowiska, które były niedoceniane, okazały się niezbędne do tego, by społeczeństwo mogło funkcjonować. To praca kasjerek, pracowników handlu, pielęgniarek, całej służby zdrowia. Ci ludzie powinni mieć jak najbardziej godne warunki pracy i godną płacę. Są po prostu niezbędni.

- ocenił pracownik Tygodnika Solidarność

 

Konrad Wernicki opisał też najbardziej potrzebny i aktualny postulat Porozumień Sierpniowych, dotyczący związków zawodowych:

Jeśli chcemy poprawić warunki swojego życia, warunki swojej pracy, to związki zawodowe są najlepszym rozwiązaniem.

 

Cały reportaż „Sierpień w oczach wnuków” do odsłuchania TUTAJ


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura