REKLAMA

Burza w sieci po wypowiedziach Balcerowicza podczas Campus Polska. Teraz się tłumaczy

Ja po prostu i od lat traktuję młodych ludzi jak dorosłych, a nie jak dzieci – stwierdził dziś w mediach społecznościowych prof. Leszek Balcerowicz odpierając w ten sposób zarzuty, które spłynęły na niego po poniedziałkowym wystąpieniu na Campus Polska Przyszłości.
 Burza w sieci po wypowiedziach Balcerowicza podczas Campus Polska. Teraz się tłumaczy
/ fot. Twitter


Nie milkną echa poniedziałkowego wystąpienia prof. Leszka Balcerowicza podczas jednego z paneli dyskusyjnych na Campusie Polska Przyszłości.

– Nie ma w internecie jeszcze narastającej listy. Tych "pseudodziennikarzy" z imionami, nazwiskami i wizerunkami. To jest do zrobienia. Trzeba to zrobić. Jak się to zrobi, to musi być narastająco, to trzeba zrobić konkurs na najbardziej haniebne wystąpienie. Znacie ze średniowiecza pręgierz? Zróbcie internetowy pręgierz – mówił wicepremier w rządach Mazowieckiego i Bieleckiego, były pracownik naukowy w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR, gdzie zajmował się problematyką urynkowienia gospodarki socjalistycznej, który do PZPR wstąpił po wprowadzeniu Stanu Wojennego.

Jeden z uczestników Campusu zapytał także Balcerowicza o programy reform gospodarczo-ustrojowych nazywanych „Planem Balcerowicza”, które rozpoczęły się w 1990 roku. – Było pytanie o Polski Ład i powiedział pan, że nie można zmian wprowadzać nie konsultując ich z ludźmi, nie można wprowadzać ich tak szybko, bo to jest naplucie ludziom w twarz. I teraz pytanie do pana zmian, które nazywamy wszyscy transformacją szokową, które były błyskawiczne, spowodowały hiperinflację, bezrobocie, doprowadzały do samobójstw. One też nie były w pełni demokratyczne (…). Czy pana zmian nie można nazwać napluciem ludziom w twarz? – mówił.

– Ja rozumiem, że to nie jest chyba pytanie, tylko próba obrazy. Ale na czym polega głupi błąd? Porównywanie sytuacji nieporównywalnych – odparł krótko profesor.

Gdy jedna z uczestniczek zapytała o najbardziej skuteczne reformy, aby zwalczać nierówności majątkowe w Polsce, ekonomista odpowiedział: – A przepraszam bardzo, a obecnie nierówności majątkowe są problemem?.

 

Balcerowicz odpowiada

 


Do całej sytuacji postanowił odnieść się w środę w sam Balcerowicz.

„W reakcji na moje poniedziałkowe wystąpienie na Campusie w Olsztynie niektórzy życzliwi zwracali mi uwagę, że za mało głaskałem po głowie młodych dyskutantów. Może mają rację. Ale ja po prostu i od lat traktuję młodych ludzi jak dorosłych, a nie jak dzieci” – napisał.

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura