REKLAMA

Sondaż: Zjednoczona Prawica zbliża się do 40%. Partia Hołowni z dużym spadkiem

Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 37,1 proc. respondentów, na Koalicję Obywatelską - 25 proc., a 9 proc. zagłosowałoby na Lewicę - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM.
 Sondaż: Zjednoczona Prawica zbliża się do 40%. Partia Hołowni z dużym spadkiem
/ flickr.com / Kancelaria Premiera / Public Domain Mark 1.0

Czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że najnowszy sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM – odniesiony do poprzedniego z początku wakacji – pokazuje duże zmiany w stawce.

"PiS umacnia się na prowadzeniu (37,1 proc.). Poparcie dla partii wzrosło o 4 pkt proc." - czytamy.

Na drugim miejscu, po powrocie Donalda Tuska na fotel szefa PO, umocniła swoją pozycję Koalicja Obywatelska (25 proc.). Jak podkreśla dziennik, od początku lipca poparcie dla niej wzrosło o 6 pkt proc.

"DGP" zauważa, że cenę za wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej zapłaciła Polska 2050 Szymona Hołowni, której w tym samym czasie poparcie spadło z 16 proc. do 8,4 proc.

Na trzecim miejscu pojawiła się Lewica ze wzrostem notowań o ok. 1 pkt proc. – do 9 proc.

Z kolei Konfederacja uzyskała poparcie na poziomie 8,1 proc. Najnowszy sondaż pokazuje, że PSL Koalicja Polska nie przekroczyłaby wyborczego progu – ma w nim 4,5 proc.

7,9 proc. badanych odpowiedziało: "trudno powiedzieć".

"Sondaż, a także przygotowany na jego podstawie rozkład mandatów poselskich, pokazuje, że to, czy PSL znajdzie się w Sejmie, czy nie, może przesądzić o tym, kto będzie rządził. Według tych szacunków bez PSL większość miałyby PiS i Konfederacja – łącznie 250 głosów, podczas gdy reszta opozycji – 210" - czytamy.

Na pytanie, gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to czy wziąłbyś w nich udział, 40,8 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", 15,9 - "raczej tak", 11,6 - "raczej nie", 23 proc. - "zdecydowanie nie", a 8,8 proc. - "trudno powiedzieć".

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonany został 27 sierpnia br. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). (PAP)

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura