Oniszek: [Video] Łączka, 6. Maj 2017. Przyjeżdżają wolontariusz z całej Polski a nawet z zagranicy

Ubiegła sobota była pracowitym dniem w Kwaterze „Ł”. Trwały prace rozbiórkowe pozostałości po przeniesionych grobach. Ich usunięcie pozwoli dotrzeć do miejsc, w których będą trwać prace poszukiwawcze szczątków Żołnierzy Niezłomnych.
 Oniszek: [Video] Łączka, 6. Maj 2017. Przyjeżdżają wolontariusz z całej Polski a nawet z zagranicy
/ Wojciech Oniszek


Mimo tego, że ubiegły tydzień to jedynie trzy dni prac, na „Łączce” zrobiono całkiem sporo. Usunięto ponad połowę bardzo solidnie wymurowanych pozostałości po grobach wybudowanych nad miejscem właściwych poszukiwań.
 
„Łączkę” odwiedziła Elżbieta Witek – minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zapoznała się ze stanem prac ekshumacyjnych oraz rozmawiała z pracującymi wolontariuszami.
 
Profesor Szwagrzyk, szef ekipy poszukiwawczej IPN, bardzo chwali sobie to, że wolontariuszy jest bardzo dużo i ciągle zgłaszają się nowi. Przyjeżdżają całe rodziny - z Hajnówki, Głogowa a nawet z Londynu. Starsi pracują przy przesiewaniu wydobytej ziemi, dzieci pomagają sprzątać teren.

Na miejscu jest ekipa medyczna. To również wolontariusze. Zajmują się czyszczeniem wydobytych szczątków, które będą przekazywane specjalistom do dalszych badań identyfikacyjnych.
 
W dalszym ciągu wydobywane są jedynie fragmenty szkieletów oraz fragmenty ubrań, medaliki, guziki. Znaleziono również fragment protezy zębowej, który może ułatwić identyfikację jej właściciela.
 
Można było też dostać replikę ryngrafu należącego do porucznika Franciszka Majewskiego ps. ”Słony” – żołnierza AK i NZS, który, otoczony przez grupę UB, MO i KBW dnia 26 XI 1948 r., po kilkugodzinnej, samotnej walce – ostatnią kulę przeznaczył dla siebie. Cześć Jego Pamięci!
Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe