REKLAMA

Kraków upamiętnił powstanie NSZZ „Solidarność”

Obchody 41. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się od złożenia wieńców kwiatów pod pomnikiem Solidarności na Placu Centralnym w Nowej Hucie. Następnie przedstawiciele Prezydium ZR Małopolskiego NSZZ „Solidarność”: przewodniczący Adam Lach, wiceprzewodnicząca Anna Skólska oraz przewodniczący m.in. delegatury w Nowym Sączu Krzysztof Kotowicz zebrali się na płycie Rynku Głównego w Krakowie. Przy tablicy „Nie oddamy Sierpnia”, którą potajemnie wmurowano w 1982 r., wspomnieli bohaterów „Solidarności” i złożyli kwiaty. Popołudniu rozpoczęły się uroczystości na Wzgórzu Wawelskim.
 Kraków upamiętnił powstanie NSZZ „Solidarność”
/ foto. Adam Zyzman

Uroczystości na Wawelu rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II stojącym przed Katedrą Wawelską. Uroczysta msza św. celebrowana przez abpa Marka Jędraszewskiego z udziałem kapelanów Związku z całej Małopolski zgromadziła rzeszę związkowców, którzy przybyli na Wawel w związku z aktem Patronce Ludzi Pracujących.

- Musimy nadal kontynuować pracę nad procesem pracy, w trakcie której człowiek współtworzy historię, a nie jest tylko wykorzystywany a potem wyrzucany na śmietnik historii – mówił w trakcie homilii abp Jędraszewski omawiając zadania „Solidarności” na przyszłość. – Dlatego przed Związkiem stoi konieczność czuwania nad czystością polskiego życia dziś i w przyszłości! Musicie czuwać nad Polską, żeby Polska była Polską i żeby Polska była polska

Ksiądz arcybiskup przypomniał też inną homilię wygłoszoną 40 lat temu w trakcie I Zjazdu NSZZ „Solidarność” przez ks. prof. Józefa Tischnera, który nakreślał zadania jakie stoją przed członkami nowo powstałego związku zawodowego, a przede wszystkim o tym, że mają oni czuwać nad Polską i polskością. – „Solidarność” wyrosła w czuwania Polaków nad wartościami, które towarzyszyły im na przestrzeni wieków od czasów chrztu całego narodu, czuwania mimo ogromnego terroru, mimo niepowodzeń w 1956 roku, w 1970 i 1976 roku, mimo przemocy i siły! – cytował ks. profesora, przypominając również co ks. Tischner mówił na temat pracy i jej etosu.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy uroczystości zeszli na Plac im. o. Studzińskiego, gdzie pod Krzyżem Katyńskim uczczono pamięć niedawno zmarłego Wojciecha Grzeszka, byłego przewodniczącego Rady Regionu Małopolskiego oraz oddano hołd wszystkim walczącym o wolność i niepodległość naszego kraju. - Jak każdego roku wspominamy ludzi z tamtych lat, którzy nie bali się marzyć o wolnej i niepodległej Polsce, narażających swoje zdrowie, a nawet życie w walce o taką właśnie Polskę – mówił Adam Lach, przewodniczący Zarządu Regionu. - Dziś mija 41 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych i widzimy, że „Solidarność” jest dalej potrzebna Polsce, jest potrzebna wszystkim Polakom.

Przewodniczący Regionu przypomniał też, że na sztandarach naszego Związku widnieje napis „Bóg. Honor. Ojczyzna” i właśnie w oparciu o te wartości powstała nasza „Solidarność” w 1980 roku i tych wartości musimy bronić. To dzięki wierności tym wartościom udało się nam obalić komunizm, dzięki nim odzyskaliśmy niepodległość. - Wierzę, że wszyscy, tak jak teraz tu jesteśmy, będą gotowi do walki w obronie tych ideałów, tych wartości stanowiących fundament wolnej Polski. – dodał przewodniczący Regionu.

Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu „Solidarności” oraz ułożenie krzyża z zapalonych białoczerwonych zniczy.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura