REKLAMA

Na czym postawić basen stelażowy w ogrodzie? Przegląd możliwości

Decyzja podjęta – kupujesz basen stelażowy. Zanim jednak Twoja rodzina zacznie cieszyć się kąpielami pod gołym niebem, trzeba pomyśleć o kilku zasadniczych kwestiach. Jedną z najważniejszych jest to, na czym postawić basen w ogrodzie. Należy również wybrać optymalne miejsce na działce.
 Na czym postawić basen stelażowy w ogrodzie? Przegląd możliwości
/ fot. Dollo.pl

Artykuł Sponsorowany

Gdzie postawić basen stelażowy w ogrodzie?

Lokalizacja basenu w ogrodzie ma wpływ na komfort kąpieli, estetykę posesji oraz wygodę poruszania się po działce. Różne są wymiary basenów stelażowych, dlatego należy dokładnie wymierzyć docelowe miejsce w ogrodzie. Basen powinien nie tylko „się zmieścić”, ale zapewniać swobodę ruchu, aby nie przeciskać się wokół zbiornika ani nie potykać o elementy instalacji.

Baseny stelażowe zaleca się ustawiać w miejscach dobrze nasłonecznionych (przez większość dnia). Dzięki temu woda będzie się nagrzewać w naturalny sposób. Ochronę przed słońcem lepiej zapewnić sobie za pomocą składanego zadaszenia niż wybierając zacieniony obszar działki.

Basen nie powinien stać w bezpośrednim sąsiedztwie drzew i krzewów, ponieważ przyspieszy to proces zanieczyszczania wody i grozi uszkodzeniem zbiornika. Ponadto należy zachować bezpieczną odległość od instalacji elektrycznych.

Jak przygotować podłoże pod basen stelażowy?

Grunt pod basenem musi być idealnie równy, twardy i pozbawiony wszelkich ostrych elementów. Pozostawienie kamieni, odłamków szkła czy gałązek grozi uszkodzeniem dna. Natomiast ustawienie zbiornika na pochyłym, nierównym terenie spowoduje jego przechylenie po napełnieniu wodą. Jeśli na Twojej działce występuje sporo nierówności, będzie trzeba wypoziomować i oczyścić wybrany obszar.

Na czym postawić basen w ogrodzie?

- Klienci często pytają nas, na czym postawić basen w ogrodzie. Do najczęściej zalecanych podłoży zaliczyć można trawnik, piasek, kostkę brukową, wylewkę betonową i drewniany podest. Każde podłoże charakteryzuje się innymi właściwościami, więc decyzja o wyborze musi zostać podjęta indywidualnie - wyjaśnia specjalista ds. sprzedaży w firmie Dollo, która od lat dostarcza prostokątne i okrągłe baseny ogrodowe stelażowe.

  • Trawa jest podłożem miękkim, przyjemnym w dotyku oraz prostym i tanim w realizacji, jednak po sezonie w miejscu po dużym basenie stelażowym pozostanie sporych rozmiarów, nieestetyczne klepisko. Do tego trawnik trudno wyrównać.
  • Piasek (drobny, płukany) tworzy dobre podłoże pod basen stelażowy z pompą. Łatwo się go poziomuje i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jednak trzeba uważać, by warstwa piasku nie była zbyt gruba ani miękka, bo zbiornik może się zapaść.
  • Kostka brukowa zapewnia równe, twarde, komfortowe w użytkowaniu, wielosezonowe podłoże. Umożliwia też precyzyjne wypoziomowanie. Wymaga jednak większych nakładów finansowych niż wspomniane wcześniej rozwiązania. Użytkownicy czasem skarżą się na twardość dna.
  • Wylewka betonowa gwarantuje maksymalnie stabilne podłoże. Oczywiście trzeba zadbać o odpowiednie wypoziomowanie terenu, aby basen się nie przechylał. Zadanie to zwykle powierza się firmie budowlanej, co zwiększa koszty inwestycji.
  • Drewniany podest jest podłożem stosunkowo prostym do wypoziomowania. Zapewnia nowoczesny i elegancki wygląd strefy basenowej. O drewno trzeba jednak dbać, a twardość drewnianego podłoża może nieco obniżać komfort korzystania z basenu.

Należy pamiętać, że przygotowane podłoże nie może wchodzić w reakcję z tworzywami, z których wykonuje się baseny stelażowe.

Basen ogrodowy stelażowy 412 x 201 x 122 BESTWAY postawiony na trawniku

Mata pod basen stelażowy – dodatkowa ochrona i izolacja

Pomiędzy przygotowanym podłożem a zbiornikiem należy dodatkowo umieścić specjalną matę. Często znajduje się ona w komplecie z kupowanym basenem stelażowym. Chroni ona basen przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi i zapewnia dodatkową izolację cieplną.

Basen ogrodowy stelażowy BESTWAY w zestawie z matą


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura