REKLAMA

VI Kongres Nowej Ewangelizacji. Wielkie wydarzenie w centrum Polski

W dniach 9-11 września br. roku rozpocznie się w Łodzi VI Kongres Nowej Ewangelizacji. Wydarzenie będzie odbywać się pod hasłem "Miasto - rewitalizacja".
 VI Kongres Nowej Ewangelizacji. Wielkie wydarzenie w centrum Polski
/ pixabay.com/crystal710

Spotkania dla księży i dla świeckich, modlitwa, cześć rekolekcyjna, wykładowa, warsztaty, wydarzenia ewangelizacyjne wejdą w skład kongresu, na który zjadą zarówno goście z Polski, jak i z całego świata.

Tegoroczny kongres "jest próbą głębszego odczytania i zastosowania wskazań pp. Franciszka z dokumentu programowego Evangelii gaudium p. 72 i nn. o ewangelizacji prowadzonej na terenach miejskich" - czytamy na stronie Archidiecezji Łódzkiej.

"W mieście aspekt religijny wyraża się w róż- nych stylach życia, w zwyczajach związanych z poczuciem czasu, terytorium oraz relacji, i różni się od stylu ludności wiejskiej. W życiu codzien- nym obywatele bardzo często walczą, by przeżyć, i w tej walce kryje się głęboki sens egzystencji, powiązany zwykle z głębokim sensem religijnym. Powinniśmy kontemplować go, aby dojść do dia- logu podobnego do tego, jaki Pan przeprowadził z Samarytanką przy studni, gdzie starała się uga- sić pragnienie" - pisał Papież.

Cześć rekolekcyjną Kongresu prowadzić będą Wspólnoty Jerozolimskie. Warsztaty dla ewangelizatorów odbywać się będą w tematyce: różnic pokoleniowych, pracą ze skazanymi, bezdomnymi, małżeństwami niesakramentalnymi, osobami homoseksualnymi, osobami rozczarowanymi Kościołem, a także w tematach kultury młodych, przemocy wobec kobiet i dzieci oraz ewangelizacji w sieci.

9 września będzie dniem konferencji i rozmów dla księży pod hasłem "Kapłaństwo służebne a ‘nawrócenie pastoralne wspólnoty parafialnej’”. Wykład poprowadzi abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa.

10 i 11 września wydarzenie otwarte jest już dla wszystkich wiernych i odbywać się będzie w łódzkim Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus. Wśród prowadzących, prelegentów i mówców będą m.in. kard. Luis Martines Sista, prof. dr hab. Bogusław Jasiński, prof. Kaja Kaźmierska, ks. Tomáš Halik, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, ks. Tomasz Matyjaszczyk, p. Agata Kulczycka, ks. Eugeniusz Ploch, prof. Władysław Stróżewski, Jacek Dubel CSsR, prof. Jarosław Gajewski, prof. dr. hab. Bogusław Jasiński, aktor Adam Woronowicz, muzyk Joachim Mencel i abp Grzegorz Ryś.

Sobotniej mszy przewodniczyć będzie prymas abp Wojciech Polak.

"11 września po południu w ramach Kongresu odbędzie duże wydarzenie ewangelizacyjne na Stadionie „Orła”. Jego momentem spinającym będzie muzyczny projekt ”Dekalog” skomponowany w 2017 r. przez Marcina Pospieszalskiego i artystów z całego świata" - zaprasza za wydarzenie abp Ryś. Cały event ewangelizacyjny na stadionie, który odbywać się będzie w godzinach 17.00-22.30, opatrzony jest wolnym wstępem.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura