Andrzej Duda w Budapeszcie. Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali m.in. o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Strzeżemy granic UE i strefy Schengen ze wszystkich sił, stosując wszystkie możliwe i legalne środki - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Budapeszcie z prezydentem Węgier. Janos Ader wyraził gotowość do podzielenia się z Polską doświadczeniem Węgier z kryzysu migracyjnego z 2015 r.
 Andrzej Duda w Budapeszcie. Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali m.in. o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
/ PAP/EPA/Noemi Bruzak

Prezydent RP przebywa z oficjalną wizytą na Węgrzech; po jego rozmowie z prezydentem Węgier Janosem Aderem odbyła się konferencja prasowa.

Prezydent Węgier powiedział, że głównymi tematami rozmowy z głową polskiego państwa były migracja, ekonomia i rozwój infrastruktury.

Ader relacjonował, że omówił z Dudą kwestię kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. "Zaproponowałem panu prezydentowi, że ponieważ już od 2015 roku mamy doświadczenie w dziedzinie ochrony granicy, jak trzeba zarządzać granicą, w związku z tym chętnie przekażemy swoje doświadczenie" - powiedział Ader.

Mówiąc o sprawach gospodarczych, Ader podkreślił, że Polska jest czwartym najważniejszym partnerem gospodarczym dla Węgier, a wartość obrotów towarów to 10 mld euro. "Obecnie jest już na Węgrzech 100 polskich firm, które zatrudniają ok. 13 tys. pracowników węgierskich" - mówił Ader.

W kontekście rozwoju infrastruktury prezydent Węgier zwrócił uwagę m.in. na budowę trasy Via Carpatia. Jak mówił, ta droga, która ma połączyć Północ i Południe - od Bałtyku do Grecji, będzie miała 3300 kilometrów długości. Ader poinformował, że 240-kilometrowa węgierska część Via Carpatii zostanie ukończona i przekazana do użytku w tym roku.

Ader mówił też o powodach odznaczenia polskiego prezydenta Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą. Wskazywał, że Duda jest zaangażowany w umacnianie przyjaźni polsko-węgierskiej, a także ocenił, że polski prezydent jest „oddany sprawom demokracji, suwerenności narodowej i praworządności”. „Widziałem też, jak bardzo jest dla niego ważne, by umocnić współpracę krajów Wyszehradzkich” – dodał.

Prezydent Duda powiedział, że poinformował prezydenta Węgier o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. "Mogę pana prezydenta, jako najwyższego przedstawiciela kraju Unii Europejskiej, zapewnić, że strzeżemy granic UE ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne" - zaznaczył Duda.

"Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie" - oświadczył prezydent RP.

Duda podziękował Aderowi za "deklarację podzielenia się przez stronę węgierską doświadczeniami sprzed kilku lat, kiedy na granicę węgierską była ogromna presja migracyjna". "Węgierska straż graniczna sobie wtedy z tym problemem poradziła, nasi funkcjonariusze też wtedy wspierali stronę węgierską" - zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że efektem działań węgierskich służb w czasie kryzysu migracyjnego w latach 2015-2016, było „obronienie granicy UE, za co Europa Zachodnia powinna być Węgrom do dzisiaj wdzięczna”.

„My granicy strzeżemy, bo mamy świadomość, że to jest nie tylko polska granica państwowa, ale to jest także granica Unii Europejskiej i strefy Schengen. My mamy związku z tym określone obowiązki europejskie i my te obowiązki europejskie wykonujemy” – dodał.

Poinformował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pasie granicznym przy granicy polsko-białoruskiej i o tym, że w pilnowaniu granicy bierze udział również wojsko. "To zadanie jest realizowane w najlepszy sposób, jak to tylko możliwe" - podkreślił prezydent Duda.

Duda poinformował, że także i on zdał Aderowi relację z budowy polskiego odcinka Via Carpatii. „To ponad 500 km inwestycji, która w tej chwili jest w realizacji. Inwestycje są realizowane terminowo (…). Dla mnie osobiście ta inwestycja jest ogromnie ważna nie tylko ze względu na to, że będzie przebiegała przez Polskę wschodnią, gdzie to rozwiązanie infrastrukturalne jest niezwykle potrzebne, ale także dlatego, że jest to realizacja programu inwestycyjnego współpracy w ramach Trójmorza” – mówił prezydent.

Wyraził też nadzieję, że budowa Via Carpatii przyniesie „epokową zmianę”, jeżeli chodzi o możliwości komunikacyjne.

Duda mówił także o rozwoju polsko-węgierskich relacji handlowych. Jak wskazywał, nie tylko polskie firmy obecne są na Węgrzech, ale także węgierskie firmy poczyniły duże nakłady inwestycyjne w Polsce. „Bardzo się cieszę, że biznes węgierski jest obecny na naszym rynku. Mam nadzieję, że w miarę wygasania pandemii i powrotu do normalnego funkcjonowania w gospodarce ta relacja będzie się pogłębiać i rozwijać” – oświadczył Duda.

Po spotkaniu z prezydentem Aderem, prezydent Duda odbywa spotkania z premierem Viktorem Orbanem oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverem.

Z Budapesztu Aleksandra Rebelińska (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską

Według katalońskiego dziennika "Mundo Deportivo" były trener Realu i Madryt i jedna z największych gwiazd piłki nożnej w historii Zinedine Zidane wkrótce wróci na ławkę trenerską. Według ich ustaleń ma on objąć niemiecki Bayern Monachium.

Nie żyje ceniony polski reżyser z ostatniej chwili
Nie żyje ceniony polski reżyser

Media obiegła informacja o śmierci cenionego polskiego reżysera i scenarzysty. Andrzej Szczygieł odszedł 17 kwietnia 2024 roku w wieku 88 lat.

Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych z ostatniej chwili
Dramat w Neapolu. 30 osób zostało rannych

Około 30 osób odniosło w piątek obrażenia, gdy w porcie w Neapolu statek pasażerski uderzył o nabrzeże - podała agencja Ansa.

Wystawa Michała Wiertla Przebłysk w Centrum Sztuki Współczesnej Wiadomości
Wystawa Michała Wiertla "Przebłysk" w Centrum Sztuki Współczesnej

Wystawa Michała Wirtela jest czwartą ekspozycją z cyklu prezentacji młodych twórców {Project Room} 23/24, w ramach którego dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Wystawę można oglądać w CSW Zamek Ujazdowski do 19 maja.

Uczestnik programu Gogglebox przekazał radosną wiadomość z ostatniej chwili
Uczestnik programu "Gogglebox" przekazał radosną wiadomość

"Gogglebox. Przed telewizorem" to program cieszący się popularnością wśród polskich widzów. Jeden z uczestników show podzielił się właśnie radosną wiadomością.

Akcja służb w Paryżu: Mężczyzna groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu z ostatniej chwili
Akcja służb w Paryżu: Mężczyzna groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu

Zatrzymano mężczyznę, który groził, że się wysadzi w konsulacie Iranu w Paryżu –Według informacji podanych przez media, około godz. 11 widziano mężczyznę, który wszedł do irańskiego konsulatu około godz. 11 z czymś, co przypominało granat i kamizelkę z materiałami wybuchowymi. Niedługo potem policja przekazała, że jest na miejscu zdarzenia, a ruch na linii metra nr 6, położonej koło konsulatu, został zawieszony. Zatrzymano mężczyznę grożącego wysadzeniem się w konsulacie Jak podkreśla stacja BFM, policja zatrzymała mężczyznę, który groził, że wysadzi się w irańskim konsulacie. Dodano, że zatrzymany nie miał przy sobie materiałów wybuchowych. informuje telewizja BFM. Zatrzymany nie miał przy sobie materiałów wybuchowych.

Wyciek niebezpiecznej substancji. Dwie osoby w szpitalu z ostatniej chwili
Wyciek niebezpiecznej substancji. Dwie osoby w szpitalu

W zakładzie piekarniczym w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dziesięć osób skarżyło się na złe samopoczucie, dwie z nich trafiły do szpitala. Na miejscu w pierwszej fazie akcji działało dziewięć zastępów straży pożarnej. Wyciek został szybko zatrzymany.

Współorganizator protestów na granicy z Ukrainą dla Tysol.pl: Nie zamierzamy się poddawać! z ostatniej chwili
Współorganizator protestów na granicy z Ukrainą dla Tysol.pl: Nie zamierzamy się poddawać!

– Tusk sprzedał polskie rolnictwo w imię dobrych relacji z Ursulą von der Leyen, to działanie w interesie Komisji Europejskiej, przeciwko polskim rolnikom – twierdzi Jan Błajda, współorganizator protestów na przejściu granicznym w Hrebennej.

Książę William wrócił do obowiązków publicznych. Złożył ważną deklarację z ostatniej chwili
Książę William wrócił do obowiązków publicznych. Złożył ważną deklarację

Wiadomość o chorobie nowotworowej księżnej Kate odbiła się głośnym echem w mediach. Nie tylko członkowie rodziny królewskiej martwią się o nią, ale także poddani.

Atak nożownika w niemieckiej szkole. Pilna akcja służb z ostatniej chwili
Atak nożownika w niemieckiej szkole. Pilna akcja służb

Jak informuje serwis dziennika „Bild”, w jednej ze szkół w mieście Wuppertal na zachodzie Niemiec doszło do groźnego incydentu. Na miejscu zjawiły się służby, w tym policyjni antyterroryści.

REKLAMA

Andrzej Duda w Budapeszcie. Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali m.in. o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Strzeżemy granic UE i strefy Schengen ze wszystkich sił, stosując wszystkie możliwe i legalne środki - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Budapeszcie z prezydentem Węgier. Janos Ader wyraził gotowość do podzielenia się z Polską doświadczeniem Węgier z kryzysu migracyjnego z 2015 r.
 Andrzej Duda w Budapeszcie. Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali m.in. o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
/ PAP/EPA/Noemi Bruzak

Prezydent RP przebywa z oficjalną wizytą na Węgrzech; po jego rozmowie z prezydentem Węgier Janosem Aderem odbyła się konferencja prasowa.

Prezydent Węgier powiedział, że głównymi tematami rozmowy z głową polskiego państwa były migracja, ekonomia i rozwój infrastruktury.

Ader relacjonował, że omówił z Dudą kwestię kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. "Zaproponowałem panu prezydentowi, że ponieważ już od 2015 roku mamy doświadczenie w dziedzinie ochrony granicy, jak trzeba zarządzać granicą, w związku z tym chętnie przekażemy swoje doświadczenie" - powiedział Ader.

Mówiąc o sprawach gospodarczych, Ader podkreślił, że Polska jest czwartym najważniejszym partnerem gospodarczym dla Węgier, a wartość obrotów towarów to 10 mld euro. "Obecnie jest już na Węgrzech 100 polskich firm, które zatrudniają ok. 13 tys. pracowników węgierskich" - mówił Ader.

W kontekście rozwoju infrastruktury prezydent Węgier zwrócił uwagę m.in. na budowę trasy Via Carpatia. Jak mówił, ta droga, która ma połączyć Północ i Południe - od Bałtyku do Grecji, będzie miała 3300 kilometrów długości. Ader poinformował, że 240-kilometrowa węgierska część Via Carpatii zostanie ukończona i przekazana do użytku w tym roku.

Ader mówił też o powodach odznaczenia polskiego prezydenta Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą. Wskazywał, że Duda jest zaangażowany w umacnianie przyjaźni polsko-węgierskiej, a także ocenił, że polski prezydent jest „oddany sprawom demokracji, suwerenności narodowej i praworządności”. „Widziałem też, jak bardzo jest dla niego ważne, by umocnić współpracę krajów Wyszehradzkich” – dodał.

Prezydent Duda powiedział, że poinformował prezydenta Węgier o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. "Mogę pana prezydenta, jako najwyższego przedstawiciela kraju Unii Europejskiej, zapewnić, że strzeżemy granic UE ze wszystkich sił, stosując wszystkie środki, jakie tylko są możliwe i legalne" - zaznaczył Duda.

"Nasz obowiązek strzeżenia granicy Unii Europejskiej i strefy Schengen traktujemy niezwykle poważnie" - oświadczył prezydent RP.

Duda podziękował Aderowi za "deklarację podzielenia się przez stronę węgierską doświadczeniami sprzed kilku lat, kiedy na granicę węgierską była ogromna presja migracyjna". "Węgierska straż graniczna sobie wtedy z tym problemem poradziła, nasi funkcjonariusze też wtedy wspierali stronę węgierską" - zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że efektem działań węgierskich służb w czasie kryzysu migracyjnego w latach 2015-2016, było „obronienie granicy UE, za co Europa Zachodnia powinna być Węgrom do dzisiaj wdzięczna”.

„My granicy strzeżemy, bo mamy świadomość, że to jest nie tylko polska granica państwowa, ale to jest także granica Unii Europejskiej i strefy Schengen. My mamy związku z tym określone obowiązki europejskie i my te obowiązki europejskie wykonujemy” – dodał.

Poinformował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na pasie granicznym przy granicy polsko-białoruskiej i o tym, że w pilnowaniu granicy bierze udział również wojsko. "To zadanie jest realizowane w najlepszy sposób, jak to tylko możliwe" - podkreślił prezydent Duda.

Duda poinformował, że także i on zdał Aderowi relację z budowy polskiego odcinka Via Carpatii. „To ponad 500 km inwestycji, która w tej chwili jest w realizacji. Inwestycje są realizowane terminowo (…). Dla mnie osobiście ta inwestycja jest ogromnie ważna nie tylko ze względu na to, że będzie przebiegała przez Polskę wschodnią, gdzie to rozwiązanie infrastrukturalne jest niezwykle potrzebne, ale także dlatego, że jest to realizacja programu inwestycyjnego współpracy w ramach Trójmorza” – mówił prezydent.

Wyraził też nadzieję, że budowa Via Carpatii przyniesie „epokową zmianę”, jeżeli chodzi o możliwości komunikacyjne.

Duda mówił także o rozwoju polsko-węgierskich relacji handlowych. Jak wskazywał, nie tylko polskie firmy obecne są na Węgrzech, ale także węgierskie firmy poczyniły duże nakłady inwestycyjne w Polsce. „Bardzo się cieszę, że biznes węgierski jest obecny na naszym rynku. Mam nadzieję, że w miarę wygasania pandemii i powrotu do normalnego funkcjonowania w gospodarce ta relacja będzie się pogłębiać i rozwijać” – oświadczył Duda.

Po spotkaniu z prezydentem Aderem, prezydent Duda odbywa spotkania z premierem Viktorem Orbanem oraz z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverem.

Z Budapesztu Aleksandra Rebelińska (PAP)



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe