REKLAMA

Viktor Orban zapewnił polskiego prezydenta o pełnym wsparciu wobec działań KE

Premier Węgier Viktor Orban zapewnił w czwartek prezydenta Polski Andrzeja Dudę o solidarności Węgier i pełnym wsparciu z ich strony wobec ataku Brukseli na Polskę – oświadczył rzecznik Orbana, Bertalan Havasi po spotkaniu dwóch polityków w Budapeszcie.
 Viktor Orban zapewnił polskiego prezydenta o pełnym wsparciu wobec działań KE
/ fot. Annika Haas (EU2017EE)

„Atak Komisji Europejskiej był ważnym tematem spotkania, bo KE swą wtorkową decyzją w bezprecedensowy sposób nadużyła swojej władzy: zaatakowała ustrój konstytucyjny i tożsamość suwerennego państwa członkowskiego, jakim jest Polska” – powiedział Havasi.

Relacjonując słowa Orbana zaznaczył, że w dodatku KE uczyniła to wtedy, gdy Polska obok Węgier broni zewnętrznych granic Unii przed nasilającą się migracją.

Orban uznał to postępowanie za oburzające i absolutnie niedopuszczalne, a także ocenił, że rozbija ono jedność Unii Europejskiej. Poinformował też, że rząd Węgier na środowym posiedzeniu zdecydował, że w uchwale poprze Polskę, zaś Węgry przeanalizują możliwość wsparcia Polski w postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości UE – zaznaczył rzecznik węgierskiego premiera.

Havasi dodał, że obaj politycy rozmawiali również o aktualnych tematach dotyczących stosunków dwustronnych.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura