REKLAMA

Rzecznik KEP: Uczestnictwo w transmisji liturgii beatyfikacyjnej nie spełnia obowiązku udziału w niedzielnej mszy św.

Uczestnictwo w transmisji liturgii beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej za pośrednictwem środków społecznego przekazu nie spełnia obowiązku udziału w niedzielnej mszy św. - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu polski jezuita ks. Leszek Gęsiak.
kard. Stefan Wyszyński, m.Elżbieta Róża Czacka Rzecznik KEP: Uczestnictwo w transmisji liturgii beatyfikacyjnej nie spełnia obowiązku udziału w niedzielnej mszy św.
kard. Stefan Wyszyński, m.Elżbieta Róża Czacka / wikipedia/public domain, Tysol.pl

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 12 września br.

W czasie czwartkowego spotkania z dziennikarzami w siedzibie sekretariatu Episkopatu ks. Leszek Gęsiak zaznaczył, że w Kościele w Polsce nie ma w tej chwili czasu dyspens od mszy św. w niedziele i wyznaczone przez Kościół uroczystości. "Nie słyszałem, żeby którykolwiek z biskupów w naszym kraju udzielił dyspensy od uczestnictwa w mszy św. ze względu na beatyfikację" - powiedział rzecznik KEP.

Przyznał, że "była wielka prośba, by transmisji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej nie traktować, jako uczestnictwa w mszy św. niedzielnej". "Udział w liturgia transmitowanej przez środki społecznego przekazu nie wypełnia obowiązku niedzielnej mszy św." - wyjaśnił rzecznik Episkopatu.

Zwrócił uwagę, że biskupi zachęcają, żeby tam, gdzie organizowane są transmisje liturgii beatyfikacyjnej w świątyniach dla dużej grupy ludzi, przed transmisją była sprawowana eucharystia.

"Zapraszamy wszystkich, by poszli na mszę św. wcześniej i później przyłączyli się do wspólnego duchowego świętowania" - wskazał ks. Gęsiak.

Aby jak najwięcej osób mogło wziąć udział w wydarzeniu duchowo-medialnym, jakim jest beatyfikacja kard. Kazimierz Nycz poprosił biskupów, aby zawieszono w parafiach msze św. o godz. 12.00 i 13.00. W wielu miejscach decyzje w tej kwestii pozostawiono proboszczom.

Przewidziane są trzy ogólnopolskie uroczystości będące dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Pierwsza odbędzie się w Gnieźnie podczas przyszłorocznych obchodów uroczystości ku czci św. Wojciecha, jednego z głównych patronów Polski, którego wspomnienie wypada 23 kwietnia. Kolejna zaplanowana jest na przypadającą 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i odbędzie się na Jasnej Górze. Trzecie dziękczynienie odbędzie się 5 czerwca 2022 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie podczas dorocznego Święta Dziękczynienia.

Tydzień po beatyfikacji 18 września w Laskach pod Warszawą odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Niewidomych. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Pierwsze sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zostanie otwarte 18 września w Kobylance koło Stargardu. Liturgii o godz. 16.00 będzie przewodniczył sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Jan Romeo Pawłowski. Msza św. będzie transmitowana przez TVP3 oraz TV Niepokalanów.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 1247) "W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy św. oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego".

Kodeks w kolejnym kanonie wyjaśnia, że "nakazowi uczestniczenia we mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego".

Zaznaczono w przepisach, że "jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin". 

Magdalena Gronek

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura