REKLAMA

[WIDEO] Tusk nie chce kar finansowych dla Polski? Przypomniano jego wystąpienia sprzed kilku lat

Serwis tvp.info przypomniał dwa zapomniane wystąpienia Donalda Tuska, który pełnił wówczas funkcję szefa Rady Europejskiej.
 [WIDEO] Tusk nie chce kar finansowych dla Polski? Przypomniano jego wystąpienia sprzed kilku lat
/ fot. Flickr / European People's Party / CC BY 2.0


Donald Tusk w rozmowie z Agatą Adamek na antenie TVN24 pochwalił się swoimi ostatnimi rozmowami w Brukseli, w tym z instytucjami, które decydują o karach finansowych nakładanych na poszczególne kraje członkowskie, sugerując, że mowa o KE.

– Ja te ostatnie kilka dni spędziłem w dużej mierze na rozmowach i na próbie tłumaczenia, że PiS jest tak czy inaczej przejściowym problemem – stwierdził.

– Jestem blisko tego, żeby przekonać także te osoby i instytucje, które podejmują decyzje, aby jednak w sposób niezwykle wyrazisty rozróżniały to, co jest złym rządem albo rządem, który podejmuje złe decyzje, a to, co jest Polską, interesem Polski. Na pewno mogę powiedzieć, że wysłuchano mojej argumentacji, że karanie Polski jako państwa, jako całości Polaków, nie będzie miało większego sensu – dodał.
 

Serwis przypomina wystąpienia Tuska


Serwis tvp.info przypomniał dwa zapomniane wystąpienia Donalda Tuska, który pełnił wówczas funkcję szefa Rady Europejskiej. Pierwsze pochodzi ze stycznia 2016 r., gdy przed Parlamentem Europejskim musiała „tłumaczyć się” ówczesna premier Beata Szydło. Tusk jako szef RE podkreślał, że „Unia Europejska ma prawo i obowiązek” upominać władze krajów członkowskich, jeśli „praworządność w danym kraju może być zagrożona” – zwraca uwagę serwis.

– Proszę nie oczekiwać tutaj, że z entuzjazmem i satysfakcją będę mówił o procedurze wszczętej wobec Polski. (...) Wierzę, że Komisja działała w dobrej wierze, nie mam co do tego żadnych wątpliwości – mówił Tusk. Ocenił wówczas, że „niektóre kroki mogły być łagodniejsze, niektóre mogłyby być twardsze”.


Kolejne nagranie pochodzi z maja 2017 r. Były szef RE upominał polski rząd, który protestował przeciwko narzucaniu państwom Wspólnoty kwot uchodźców. – Jeśli polski rząd będzie zdecydowany nie uczestniczyć w solidarnym poddziale obowiązków w sprawie uchodźców, to będzie się to wiązało nieuchronnie z konsekwencjami – mówił.

 

 

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura