REKLAMA

Piotr Duda: Staramy się przekonywać pracodawców, że dialog może pomóc w rozwoju naszego kraju

Dwadzieścia firm z całego kraju zostało uhonorowanych statuetkami i certyfikatami podczas uroczystej gali XIII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, która odbyła się 10 września w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.
 Piotr Duda: Staramy się przekonywać pracodawców, że dialog może pomóc w rozwoju naszego kraju
/ M. Żegliński

Konkurs promuje pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Organizowany jest przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

– To piękny konkurs. Bardzo się cieszę, że mogliśmy się dziś spotkać. To wydarzenie co roku ma dla mnie wyjątkowy wymiar. Jest to pewna pamiątka po panu prezydencie Lechu Kaczyńskim. To on przyjął pod patronat jedyny konkurs, w którym to pracownicy wybierają najlepszych pracodawców. Takich, którzy stwarzają dobrą atmosferę i szanując swojego pracownika, stwarzają mu warunki, żeby dobrze czuł się w swojej pracy, miał poczucie satysfakcji i docenienia. To właśnie tacy pracodawcy otrzymują nagrody w tym konkursie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

– Czy jest ich w Polsce mało? Wcale nie. Ponad 300 firm już do tej pory w tym konkursie startowało, z czego 241 zostało nagrodzonych, a wśród nich 26 zostało nagrodzonych co najmniej dwukrotnie. W tym roku konkurs przesunął nam się w czasie ze względu na pandemię, ale cieszę się, że został zrealizowany. Mam nadzieje, że mimo iż mamy czwartą falę koronawirusa, nasza gospodarka i wszystkie branże będą mogły normalnie funkcjonować, prowadzić uczciwy biznes i dobrze traktować swoich pracowników. Bez dobrze zmotywowanego pracownika nie da się osiągnąć dobrego rezultatu w firmie. Dziękuję wszystkim pracownikom i pracodawcom i serdecznie gratuluje laureatom – dodał Andrzej Duda.       

Z kolei Marlena Maląg, minister pracy, rodziny i polityki społecznej podkreślała, że w miejscu pracy spędzamy 1/3 swojego czasu. – Dlatego potrzebny jest tam odpowiedni klimat, żeby osiągać konkretne efekty. Dzisiejsza gala, gdzie pracownicy mają możliwość wytypowania swoich pracodawców, jest bardzo cenna. A Solidarność wie, jak należy pielęgnować i wzmacniać pracowników. Jako minister rodziny uważam, że współpraca z pracodawcami to priorytet współczesnych czasów – mówiła Marlena Maląg.

Podczas uroczystości przemawiał również Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”. – Podczas ubiegłorocznej gali, która była jak zawsze dla nas bardzo ważna, a odbyła się 24 lutego, w swoich słowach, które skierowałem do Pana Prezydenta, zabrzmiały szczególnie te, w których dziękowałem za objęcie patronatu honorowego nad kolejną edycją, ale przede wszystkim powiedziałem: „do zobaczenia w przyszłym roku”. Ta wiara była poparta ciężką pracą milionów ludzi, ale i pracą członków NSZZ „Solidarność”. Cieszę się, że dalej możemy współpracować z Panem Prezydentem – podkreślał Piotr Duda.

– To wyjątkowy konkurs, w którym pracownicy nagradzają pracodawców za to, że spełniają wysokie standardy dialogu społecznego. Staramy się przekonywać pracodawców, że tylko dialog pomoże nam w tym, żeby nasz kraj mógł się rozwijać i żeby pracownicy mogli być traktowani w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy – dodawał przewodniczący KK.

Według niego, szczególnie w dobie koronawirusa ważne są takie kwestie jak bezpieczeństwo i higiena pracy. – Nie chcielibyśmy, żeby nadeszła kolejna fala, dlatego zachęcam wszystkich, żebyśmy się szczepili, abyśmy mogli w zakładach pracy w bezpieczny sposób pracować dla dobra firmy i samych siebie. Bardzo dziękuje laureatom, że dajecie dobry przykład i wszystkim serdecznie gratuluje. A Panu Prezydentowi po raz kolejny bardzo dziękuje za objęcie patronatem tego konkursu – zakończył Piotr Duda.    

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura