REKLAMA

Szef MON: Konsekwentnie zwiększamy liczebnie Wojsko Polskie

Konsekwentnie zwiększamy liczebnie Wojsko Polskie, powołujemy nowe jednostki, nowe związki taktyczne; to najlepsza odpowiedź na zagrożenia, które były, są, i będą – powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak na poligonie w Nowej Dębie.
 Szef MON: Konsekwentnie zwiększamy liczebnie Wojsko Polskie
/ fot. PAP/Darek Delmanowicz

– Ponad 4 tys. żołnierzy ćwiczy tu, na poligonie w Nowej Dębie. Chce podkreślić, że najlepszą odpowiedzią na zagrożenia, które są - były, są i będą - jest działanie, którego celem jest wzmacnianie zdolności obronnych Wojska Polskiego i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej – powiedział Mariusz Błaszczak na poligonie w Nowej Dębie, gdzie odbywają się ćwiczenia "Ryś-21".

Jak dodał, "tak się konsekwentnie dzieje: od 2018 roku jest formowana 18 Dywizja zmechanizowana, żelazna dywizja, która operuje na wschód od Wisły". – Swoje zadania wypełnia 16 Dywizja zmechanizowana. Ćwiczenia polegające na przerzucie żołnierzy z zachodu na wschód to kolejny element pokazujący interoperacyjność poszczególnych związków taktycznych Wojska Polskiego – wymienił szef MON. Dodał, że w ćwiczeniach biorą również żołnierze WOT.

– Konsekwentnie zwiększamy liczebnie Wojsko Polskie, powołujemy nowe jednostki, nowe związki taktyczne – podkreślił minister.

– Nasi sąsiedzi w pewien sposób testują układ odpornościowy Sojuszu Północnoatlantyckiego i Polski – zaznaczył Błaszczak. – W ramach Sojusz Północnoatlantyckiego nasze wojsko jest gotowe, by zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie – dodał.

Szef MON podkreślił też, że przerzucenie ćwiczących na Podkarpaciu oddziałów z Pomorza Zachodniego odbyło się wyjątkowo sprawnie. – To nie było łatwe zadanie, ale zostało wykonane na ocenę celującą. Przerzucenie 12 Brygady zmechanizowanej z Zachodniopomorskiego oraz 7 Brygady z Pomorza można określić jako wydarzenie bez precedensu. Wcześniej rzadko były ćwiczenia związane z przerzutem Wojska Polskiego – podkreślił.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura