REKLAMA

Co na to politycy opozycji? Merkel zapytana o kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Widzimy na wschodniej granicy ataki hybrydowe, środki nacisku w postaci uchodźców. Musimy pomagać w sposób humanitarny, jednocześnie musimy chronić zewnętrznych granic UE – mówiła w sobotę w Warszawie kanclerz Niemiec Angela Merkel.
 Co na to politycy opozycji? Merkel zapytana o kryzys na granicy polsko-białoruskiej
/ fot. PAP/Rafał Guz


Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, Merkel zwracała uwagę na położenie Polski i Niemiec i wskazała, że należy więcej zrobić na rzecz naszego bezpieczeństwa. Mówiła, że musimy odpierać ataki cybernetyczne.

Zwróciła też uwagę na sytuację na białoruskiej granicy. – Widzimy teraz na wschodniej granicy ataki hybrydowe, środki nacisku w postaci uchodźców, co dotyczy Litwy oraz Polski – zauważyła Merkel. Jak dodała musimy pomagać w sposób humanitarny, jednocześnie musimy chronić zewnętrznych granic UE.

– Apeluję do strony białoruskiej: istnieje możliwość, żeby pomóc osobom, które znajdują się tam w trudnych warunkach humanitarnych, poprzez międzynarodowe organizacje, np. Czerwony Krzyż. To oznacza, że polska strona musi być otwarta na to, ale też białoruska strona – mówiła kanclerz Niemiec.

– To jest apel do strony białoruskiej. Trzeba im uświadomić, że to są osoby, które wymagają pomocy, ochrony. To są osoby, które są wykorzystywane jako środek nacisku. Powiedziałam to też prezydentowi Rosji. Uważam, że to jest zupełnie nieakceptowalne, że takie hybrydowe ataki są realizowane za pomocą tych ludzi – dodała Merkel.

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura