[Tylko u nas] Maria Ochman "S" Służby Zdrowia o "proteście medyków": Lewackie hasła, błyskawice i gwiazdki. To prawdziwe tło

Po zakończeniu sobotniej manifestacji pracowników ochrony zdrowia w pobliżu KPRM powstaje "Białe Miasteczko". Plan działania "miasteczka" wstępnie przygotowany jest na tydzień. Zapytaliśmy o opinię Marię Ochman przewodniczącą Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” i członka Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
Protest Medyków. Warszawa [Tylko u nas] Maria Ochman
Protest Medyków. Warszawa / (aldg) PAP/Tomasz Gzell

- O co chodzi w tym proteście? Z dokładnością "zegarmistrzowską"-kiedy rządzi PiS-na ulicę wychodzą Panie w czepkach czyli pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych (osoby urodzone po 1989 roku mogą nie wiedzieć że czepek-kiedyś noszony z dumą na szpitalnych oddziałach - dziś wstydliwie chowany pojawia się tylko na ulicy...kiedy rządzi Prawica)

Dlatego nie dziwi mnie ani powtórka z rozrywki, czyli "białe miasteczko" bis (pierwsze było...gdy premierem był...Jarosław Kaczyński!) ani też postulaty z kosmosu...

I te lewackie hasła i błyskawice...I gwiazdki, które pokazują prawdziwe tło protestu... Tak jak wtedy, protesty następują po podwyżkach... Ciekawe? No właśnie nie, bo przecież nie o to chodzi! Wystarczy spojrzeć na dane publikowane w oparciu o PIT-y z 2019 roku...I o dane z sierpnia bieżącego roku...podwyżką z 1 lipca objęte ponad 100 tysiące pielęgniarek. Dla fizjoterapeutów, psychologów, rejestratorek medycznych, sanitariuszy i opiekunek medycznych, dla pracowników Sanepidu od kilkuset do 1300-1400 złotych.

Wszyscy, którzy do tej pory zarabiali urągająco mało otrzymali wzrost płacy minimalnej. Wszyscy! Nie poszczególne, silne grupy zawodowe, tylko SOLIDARNIE, ci, którzy są przy pacjencie! Bo Solidarność to jeden i drugi...nigdy jeden przeciw drugiemu...To słowa Świętego Jana Pawła II, których zapewne nigdy nie słyszeli organizatorzy "Białego Miasteczka 2.0"

Oczywiście mamy jeszcze trochę do zrobienia przy ustawie o sposobie ustalania minimalnego zasadniczego wynagrodzenia w podmiotach działalności leczniczej. Mam na myśli pracowników techniczno-administracyjnych. Będziemy walczyć także o nich.

- mówi nam Maria Ochman

"Białe Miasteczko 2.0", jak nazywają je organizatorzy, powstaje na chodniku w Alejach Ujazdowskich, blisko wejścia do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Niedaleko, po drugiej stronie ulicy mieści się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Część Al. Ujazdowskich naprzeciwko KPRM ogrodzono barierkami. Kom. Rafał Retmaniak z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji powiedział PAP, że ustawiono je na prośbę Służby Ochrony Państwa w związku z wizytą kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Policjanci na wysokości ulicy Agrykola informowali przechodzących Alejami, że nie ma dalej przejścia, ale osoby idące do "miasteczka" były przepuszczane.

Wcześniej w stolicy odbył się protest pracowników ochrony zdrowia. Protestujący z całej Polski zebrali się w rejonie pl. Krasińskich i przeszli pod KPRM. Mieli ze sobą transparenty z takimi hasłami, jak: "Krótko żyjemy, bo ciężko pracujemy", "Zapraszamy na oddziały, bo niedługo zamykamy", "Pandemia braków pielęgniarek i położnych trwa od lat", "Umieramy o 20 lat wcześniej, niż inne Polki", "Żądamy godnych zarobków", "Nie ma medycyny bez diagnostyki".

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia opublikował w piątek swoje postulaty. Obejmują one: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że łączny koszt postulatów w przyszłym roku to 104,7 mld zł. Jak poinformowało, minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił na wtorek protestujących medyków do rozmów w oparciu o konkretne szacunki złożonych postulatów. "Mam nadzieję, że zechcą państwo podjąć merytoryczną dyskusję nad doprecyzowaniem postulatów przekazanych 9 września br." - czytamy w piśmie zamieszczonym przez resort zdrowia na Twitterze.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe