REKLAMA

Die Welt: Węgiel zastępuje energię wiatrową jako najważniejsze źródło energii

Niemcy chciałyby uchodzić za lidera "transformacji energetycznej". A tymczasem sprawy mają się zgoła inaczej.
węgiel brunatny Die Welt: Węgiel zastępuje energię wiatrową jako najważniejsze źródło energii
węgiel brunatny / Pixabay.com

Nie jest tajemnicą, że Polskę łaje się za skład jej miksu energetycznego, oraz zmusza do zamykania kopalń, podczas gdy wcale nie jest największym emitentem CO2 w Europie. Największym emitentem CO2 w Europie są Niemcy. Nic w tym dziwnego, ponieważ w czasie kiedy Polska zmuszana jest do zamykania kopalń, Niemcy rozbudowują swoje kopalnie najmniej "ekologicznego" węgla brunatnego, wycinając pod kopalnie odkrywkowe starożytne lasy. Węgiel brunatny jest ciągle największa składową ich energetycznego miksu.

Federalny Urząd Statystyczny podaje oficjalnie: w 2021 r. energia elektryczna coraz częściej musiała być produkowana z paliw kopalnych. Powodem "renesansu" węgla była niezwykle „słaba” wiosna.

- czytamy na Welt.de w artykule "Węgiel zastępuje energię wiatrową jako najważniejsze źródło energii do wytwarzania elektryczności"

Produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych wzrosła zatem o 20,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego i stanowiła 56 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej. Według raportu, przy wzroście o 35,5 procent energia elektryczna z elektrowni węglowych odnotowała najwyższy wzrost w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Węgiel stanowił zatem 27,1 procent całkowitej ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci. Jednocześnie zasilanie energią odnawialną spadło w tym okresie o 11,7 procent. Energia słoneczna nadal ma się całkiem dobrze: pobór mocy z fotowoltaiki spadł  tylko nieznacznie o 1,5 procent w porównaniu z pierwszą połową 2020 roku.

- czytamy w internetowej wersji die Welt

[z niemieckiego tłumaczył Marian Panic]

Z całością materiału można się zapoznać TUTAJ

Promowany przez komisarza ds. "Zielonego Ładu" Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa radykalny plan "podniesienia cen wszystkiego" - "Fit for 55" ma doprowadzić do dalszej redukcji produkcji energii z paliw kopalnych i oparcia miksów energetycznych na "źródłach odnawialnych" w jeszcze większym stopniu. 
 

 


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura