REKLAMA

10 lat z życia bocheńskiej „Solidarności”

9 września na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Bochni odbyło się spotkanie promocyjne książki „Dekada Wolności – Fenomen bocheńskiej „Solidarności” z lat 1980 – 1990”. Jej autor, Ireneusz Sobas przedstawił streszczenie niektórych rozdziałów swego dzieła, przypominając zebranym, w dużej mierze uczestnikom wydarzeń sprzed lat, fakty, które sprawiały, że idea „Solidarności” obejmowała ludzi o różnorodnych światopoglądach. 
 10 lat z życia bocheńskiej „Solidarności”
/ foto. Adam Zyzman

- Takim fenomenem był fakt, że wśród tworzących pierwsze struktury „Solidarności: byli członkowie PZPR-u, a protest przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego poparł nawet sekretarz komitetu zakładowego tej partii Jan Klassa

– opowiadał autor.

– Inne takie zdarzenie z czasów  stanu wojennego, to fakt, że nikt z ponad dwudziestu przesłuchiwanych przez SB ludzi nie rozpoznał na zdjęciu kim był przywódca prowadzący manifestację z Zakładu Przetwórstwa Hutniczego, ówczesnej filii huty z Nowej Huty, do centrum miasta.

 Książka opowiada o cichych bohaterach tworzenia struktur NSZZ „Solidarność”, konspiracji stanu wojennego, nielegalnych wydawnictw aż do tworzenia Komitetu Obywatelskiego, pracy przy wyborach po porozumieniach okrągłostołowych, aż do pierwszych prawdziwie wolnych wyborów samorządowych w 1980 r.

– Jaka to była siła najlepiej świadczy fakt, że wszystkie mandaty w nowo wybranej wówczas Radzie Miasta obsadzone zostały przez członków Komitetu Obywatelskiego

– kończył swą opowieść Ireneusz Sobas.

W spotkaniu uczestniczyli nie tylko członkowie Związku, ale też inni mieszkańcy Bochni wraz z burmistrzem Stefanem Kolawińskim oraz przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego, Adam Lach i były wiceprzewodniczący Zarządu Jerzy Smoła. 
Sponsorami wydawnictwa byli Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność oraz Stalprodukt S.A. z Bochni. Spotkanie promocyjne było też okazją do zbierania podpisów pod społecznym projektem ustawy w sprawie emerytur stażowych. 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura