REKLAMA

USA. "Jeśli zaatakujemy, zadzwonię". Gen. Mark Milley miał przekazywać Chińczykom informacje nt. planów Trumpa

Najwyższy rangą wojskowy dowódca gen. Mark Milley miał przekazywać Chińczykom informacje na temat planów prezydenta Donalda Trumpa - był tak przerażony, że Trump może wywołać wojnę z Chinami, że wykonał tajne telefony do swojego odpowiednika w Pekinie, czytamy w nowej książce - pisze na Twitterze Washington Post
gen. Mark Milley USA.
gen. Mark Milley / Wikipedia domena publiczna

Jak podaje telewizja CNN, która uzyskała fragmenty książki pt. "Peril" (pl. "niebezpieczeństwo") przed planowaną na 21 września premierą, Woodward i Costa opisują tajne spotkanie w Pentagonie, dwa dni po ataku na Kapitol, podczas którego Milley miał polecić wojskowym, by nie wykonywali rozkazów o działaniach wojennych bez jego zgody.

Mark Milley miał podczas tajnego spotkania przekazać przedstawicielom armii, by bez jego wiedzy nie wykonywali rozkazów o użyciu siły i broni jądrowej wydanych przez ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa - wynika z nowej książki Boba Woodwarda i Roberta Costy. Milley miał obawiać się o mentalny stan Trumpa.

Jak podaje "Washington Post", Milley miał też odbyć dwie nieoficjalne rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem, gen. Li Zuochengiem, próbując rozwiać obawy Pekinu o możliwy atak USA tuż przed wyborami w 2020 r. i po szturmie na Kapitol.

"Jeśli zaatakujemy, zadzwonię do pana przed czasem. To nie będzie niespodzianka" - miał powiedzieć chińskiemu generałowi Milley.

Amerykańscy komentatorzy otwarcie mówią o zdradzie.

- Nie obchodzi mnie, co myślisz o prezydencie Trumpie, przewodniczący JCOS (ang. Kolegium Połączonych Szefów Sztabów - przyp. red.) działający na rzecz obalenia wojskowej struktury dowodzenia i zmowy z Chinami jest dokładnie tym, czego nie akceptujemy od przywódców wojskowych w naszym kraju. Jeśli to prawda, powinien zostać postawiony przed sądem wojennym.

- pisze republikański senator Rand Paul

- Jeśli to prawda, w co trudno uwierzyć, że zadzwoniłby do Chin i zrobił te rzeczy i był gotów doradzić im przed atakiem, to zdrada stanu

- mówił telewizji Newsmax Donald Trump

- Można rozsądnie przypuszczać, że generał Mark Milley przekazał te historie Woodwardowi, myśląc, że zostanie pochwalony. Teraz zdając sobie sprawę, że to nie spodobało się ludziom spoza jego kręgu w stolicy, próbuje się wycofać.

- pisze Mollie Hemingway współpracownik Fox News

W co trudno uwierzyć, ale po lewej stronie amerykańskiej sceny politycznej, pojawiają się również głosy w obronie gen. Marka Milleya.


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura