[VIDEO] "Gdzie w traktatach jest...?". Mocne dwie minuty Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim

Dziś w Parlamencie Europejskim debata o stanie Unii Europejskiej. Głos w tej sprawie zabrała była premier Beata Szydło przemawiając po orędziu przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen.
Beata Szydło [VIDEO]
Beata Szydło / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Claude Truong-Ngoc

- Zdajemy dzisiaj pytanie jaki jest stan Unii Europejskiej. Można powiedzieć tak: fasada naszego europejskiego domu jest piękna, pani przewodnicząca jeszcze ją dzisiaj pokolorowała, ale w środku niestety bałagan. Dlaczego? Ano dlatego, że instytucje europejskie coraz częściej podejmują decyzje pozatraktatowe. Coraz częściej łamane są wartości, które kiedyś były fundamentem tego naszego wspólnego europejskiego domu. Wartości chrześcijańskie, zasady tolerancji, równoeści, tego wszystkiego co one ze sobą niosą.

Pani przewodnicząca dzisiaj kilkakrotnie przywoływała tutaj Roberta Schumana, a więc chcę przypomnieć, że dla niego i ojców założycieli Unii Europejskiej, właśnie ten fundament był bardzo istotny. A zatem mam pytanie: na jakiej podstawie traktatowej, ale tez i moralnej, Komisja Europejska chce karać regiony, gminy, województwa, które publicznie wyrażają poparcie dla tradycyjnego modelu rodziny, czy dla wartości chrześcijańskich? Jakież to przepisy traktatowe pozwalają łączyć praworządność z wypłacaniem funduszy europejskich? Gdzie w traktatach zapisano, że arbitralne decyzje pojedynczego urzędnika instytucji europejskich mogą decydować o tym, czy system prawny danego państwa jest zgodny z unijnym prawem, czy też nie, skoro jest to prawo suwerennych państw członkowskich? 

Unia Europejska jest dla Europejczyków, jest naszym wspólnym domem i ma służyć Europejczykom, a nie instytucjom europejskim, które chcą coraz bardziej zawłaszczać nasz wspólny europejski dom

- mówiła Beata Szydło


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe