Kard. Raï: "Syryjscy uchodźcy muszą wrócić do ojczyzny. Napisałem o tym Papieżowi i Papież zmienił zdanie"

Libański patriarcha kościoła maronickiego kard. Béchara Boutros Raï mówił Radiu Watykańskiemu na temat sytuacji w Libanie, który nie wytrzymuje naporu migracyjnego.
kard. Béchara Boutros Raï Kard. Raï:
kard. Béchara Boutros Raï / yt print screen/CNBC International TV

Kard. Béchara Boutros Raï mówił o tragicznej sytuacji, jaka ma miejsce w Libanie. Libańczycy opuszczają kraj, a zostają w nim uchodźcy, którzy nie chcą wracać do Syrii. Kardynał uważa, że repatriacja Syryjczyków nie powinna być dobrowolna.

Syryjscy uchodźcy musza wrócić do ojczyzny. Z naszej strony nie względem nich żadnej wrogości, ale Liban nie radzi sobie z takim obciążeniem

- powiedział hierarcha.

Duchowny podkreśla, że wojna się skończyła, jednak Syryjczycy nie chcą wracać do ojczyzny z wielu względów. W Libanie radzą sobie - według niego - dobrze, mają pracę, pomoc międzynarodowych organizacji oraz nie muszą płacić podatków. Taki stan rzeczy przyczynia się do ubożenia społeczeństwa. Rodowici Libańczycy emigrują, co w kolei wpływa na zmianę struktury społecznej, bo dominować zaczynają muzułmańscy sunnici.

Niech te organizacje pomagają im na miejscu w Syrii

- apeluje kardynał.

"Papież zawsze mówił wszystkim, że trzeba integrować uchodźców, tam gdzie się znajdują, przyjmować ich. W naszym wypadku te słowa były sprzeczne z interesem Libanu" - powiedział Radiu Watykańskiemu libański duchowny.

"Po drugie Liban jest krajem, w którym system polityczny jest oparty na demografii. Stąd wynika równość chrześcijan i muzułmanów (...) Liban traci swą fizjonomię. Nie jest już krajem pluralizmu, otwarcia, pokojowego współistnienia między muzułmanami i chrześcijanami. Napisałem o tym Papieżowi i Papież zmienił zdanie" - podkreślił kardynał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe