REKLAMA

Premier: Westerplatte, to święte miejsce, powinno należeć do państwa polskiego

Westerplatte, to święte miejsce całego polskiego narodu. To święte miejsce powinno należeć do państwa polskiego - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki Premier: Westerplatte, to święte miejsce, powinno należeć do państwa polskiego
Mateusz Morawiecki / PAP/Waldemar Deska

 

W piątek rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel informował, że decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego działka z pomnikiem Obrońców Wybrzeża wraca w posiadanie Gdańska. Z kolei dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej zaprzeczała i tłumaczyła, że zgodnie z wyrokiem NSA instytucja pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości i ma prawo kontynuować na niej działania inwestycyjne. "Westerplatte wraca do miasta Gdańska; obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej nie będą już upolitycznione" - oświadczali zaś posłowie Agnieszka Pomaska, Małgorzata Chmiel i Piotr Adamowicz (KO).

O sprawę został zapytany w sobotę w Dąbrowie Tarnowskiej premier Morawiecki. "Nie będę polemizował z wyrokami sądów, natomiast mogę wyrazić moją własną opinię. Westerplatte - miejsce, od którego zaczęła się II wojna światowa, najkrwawszy konflikt w dziejach ludzkości, tragedia dla narodu polskiego, tragedia Rzeczypospolitej, to święte miejsce całego polskiego narodu" - powiedział Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że "to święte miejsce powinno należeć do państwa polskiego".

 

Marcin Jabłoński, Małgorzata Wosion

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura