Przygotuj się do podróży po świecie pracy - "Kolej na Młodych"

Jesteś na początku drogi zawodowej. Być może kończysz właśnie szkołę średnią, zawodową. Może zbliża się czas obron i końca studiów. Zastanawiasz się, co dalej. Wyobraź sobie, że Twoja praca, życie zawodowe to nieustająca podróż. Przed Tobą wiele emocji, niesamowite perspektywy, być może jakieś przesiadki po drodze. Zapowiada się ciekawie, prawda? Jednak tak jak do każdej podróży, także do rozpoczęcia pracy należy się przygotować. Spakować choćby podstawowe rzeczy, resztę zawsze można dokupić lub - w przypadku pracy - nabyć wraz z doświadczeniem. Od czego zatem zacząć?
 Przygotuj się do podróży po świecie pracy -
/ grafika: Tygodnik Solidarność nr 37/2021

Artykuł został przygotowany w ramach projektu edukacyjnego "Kolej na Młodych", realizowanego przez "Tygodnik Solidarność" wraz z Krajową Sekcją Młodych NSZZ "Solidarność". Więcej na www.kolejnamlodych.pl

Zanim wyruszysz pociągiem w podróż w kierunku „Pierwsza praca”, odpowiedz sobie na kilka pytań.

  • Jak wyobrażasz sobie swoją pracę marzeń?
  • Na czym Ci najbardziej zależy?
  • Jakie czynniki mogą sprawić, że w pracy będziesz czuł się dobrze?

Mając jasny obraz swoich oczekiwań łatwiej Ci będzie wybierać spośród ofert pracy i wsiąść do odpowiedniego pociągu kariery. Jak znaleźć najlepszy kierunek? 

Praktyki i Staże

Wiele firm ułatwia absolwentom i studentom rozpoczęcie drogi zawodowej poprzez zaproszenie do udziału w programie praktyk i staży. Podczas takich programów masz szansę poznać specyfikę pracy w danej firmie, a także przekonać się, czy dobrze się czujesz w takim rodzaju pracy i czy chcesz zajmować się tym na stałe. Wielokrotnie uczestnicy programów stażowych po zakończeniu stażu pozostają w firmie i kontynuują pracę, np. na stanowisku specjalisty.

Praktyki to rozwiązanie dla osób, które jeszcze studiują. Odbywają się z reguły w czasie 1-3 miesięcy w wakacje lub w ciągu roku akademickiego w niepełnym wymiarze czasowym i z zachowaniem elastycznych godzin pracy. Pozwala to dostosować czas praktyk do zajęć na uczelni. Praktyki mogą być płatne lub bezpłatne. Staże natomiast skierowane są z reguły do świeżo upieczonych absolwentów lub studentów ostatniego roku. Są płatne i w większości przypadków wiążą się z pracą w pełnym wymiarze godzinowym.

Korzystając z możliwości i biorąc udział w tych programach, dajesz sobie szansę zdobycia pierwszych doświadczeń, które możesz spakować do walizki przed dalszą drogą. Co dalej? Dalej, warto rozeznać się w dostępnych opcjach. W który pociąg wsiąść, w jakim kierunku ruszyć? Jak wybrać pracodawcę i na jakie stanowisko aplikować?

 

Jak znaleźć dobrego pracodawcę?

W wirtualnym świecie dostępnych jest wiele portali specjalizujących się w rozwoju zawodowym. Najbardziej popularne spośród nich to pracuj.pl, absolvent.pl, gowork.pl. Na tych portalach znajdziesz nie tylko oferty pracy, ale również szczegółową informację na temat pracodawcy, możliwości rozwoju w danej firmie, opinie byłych i obecnych pracowników, a niekiedy także informacje o tym, jak przebiega proces rekrutacyjny na poszczególne stanowiska.

W realnym świecie także możesz z łatwością uzyskać dostęp do takich informacji. Zarówno wymienione powyżej portale, jak i organizacje studenckie organizują cykliczne wydarzenia, podczas których możesz nawiązać bezpośredni kontakt z przedstawicielami pracodawców, dowiedzieć się o możliwościach rozpoczęcia kariery i wspólnej z nimi podróży. Często podczas tego typu targów, równolegle prowadzone są warsztaty i szkolenia, dzięki którym możesz podnieść swoje kompetencje i wpisać dodatkową aktywność do CV. To kolejny “bagaż”, jaki warto mieć ze sobą w tej podróży.

W wielu firmach zyskują na popularności i coraz częściej spotyka się programy poleceń pracowniczych, tzw. “Referral program”, w których pracownicy za dodatkową gratyfikacją są zachęcani do polecana znajomych, jako kandydatów do pracy. Być może Twoi znajomi mają taki system w pracy i mogliby Ciebie polecić? Warto wspomnieć o szukaniu pracy w luźnej rozmowie ze znajomymi lub zamieścić informację o poszukiwaniu pracy np. w portalach społecznościowych. To jeden ze sposobów, by wsiąść do pierwszego pociągu.

Innym sposobem są pracownicze portale typu linkedin i goldenline, na których warto posiadać profil. Wielu pracodawców czy agencji headhunterskich prowadzi poszukiwania bezpośrednie, korzystając z tych portali jako źródła informacji o potencjalnych pracownikach. Być może ktoś z nich trafi akurat na Twój profil i zostaniesz zaproszony na rozmowę? Proste, prawda? Zadbaj jednak o to, aby Twój profil zawodowy był przejrzysty i zawierał wszystkie informacje o Twoim wykształceniu, dotychczasowym zatrudnieniu i ewentualnej działalności społecznej, takiej jak choćby zaangażowanie w organizacji studenckiej czy udział w wolontariacie. Takie wpisy to cenny komunikat dla pracodawcy, że jesteś zaradny, aktywny i pełen inicjatywy, co jest zdecydowanie odbierane jak atut potencjalnego pracownika. 

 

CV, List Motywacyjny i rozmowa o pracę

Potraktuj CV jako Twój bilet do kariery. Drzwi do pociągu otworzą się przed Tobą, jeśli zawrzesz w nim wszelkie niezbędne informacje. W dobrym CV nie może zabraknąć Twoich danych osobowych, doświadczenia zawodowego, dodatkowych umiejętności oraz informacji o ukończonych kursach, programach rozwojowych, zainteresowaniach. Pamiętaj, że CV powinno być zwięzłe, dlatego skracaj te elementy, które z punktu widzenia danej rekrutacji mogą być nieistotne. W danych warto zamieścić link do profilu zawodowego na linkedin, goldenline, itp. CV to Twoja wizytówka - powinno być estetyczne i mieć format “wpadający w oko”. Pamiętaj, że rekruterzy dostają dziennie kilkaset aplikacji i pierwszy rzut oka często decyduje o tym, czy rekruter poświęci więcej czasu na zagłębienie się w treść listu motywacyjnego. Zamieszczenie zdjęcia nie jest obowiązkowe, jednak jeśli się na to zdecydujesz, dopilnuj, aby fotografia była profesjonalna. Nie zamieszczaj zdjęcia niewyraźnego lub takiego na którym wyglądasz zbyt prywatnie (np. z wakacji). Jeśli nie masz takiego, nie ryzykuj, bo dodając przypadkowe lub nieodpowiednie zdjęcie zniechęcisz rekrutera.  

Ważne! Pamiętaj o dodaniu do CV odpowiedniej klauzuli, czyli zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jest obowiązkowym elementem takich dokumentów w Polsce i aplikacje nie zawierające klauzuli nie będą analizowane przez rekruterów. 

 

Zachęcamy do korzystania ze wzorów CV dostępnych w internecie. Na portalu canva.com znajdziesz ciekawe szablony, które będziesz mógł łatwo spersonalizować i dostosować do własnej zawodowej wizytówki.

 

List motywacyjny

List motywacyjny to dla Ciebie doskonała szansa, aby pokazać pracodawcy, że naprawdę zależy Ci na proponowanym stanowisku, a także podkreślić najważniejsze umiejętności oraz osiągnięcia edukacyjne. 

 

Dokładnie przejrzyj oczekiwania wobec kandydata wskazane w ogłoszeniu i skup się wyłącznie na informacjach, które będą najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy. Stosuj język korzyści - wyjaśnij, dlaczego poszczególne umiejętności przydadzą Ci się w pracy. Używaj konkretów, skup się na faktach i najważniejszych umiejętnościach. Jeśli możesz pochwalić się liczbami, tytułami, osiągnięciami - koniecznie o tym napisz. Raz jeszcze podkreśl, jak dane osiągnięcie przełoży się na Twoją pracę.  Pokaż pracodawcy, co zyska zatrudniając właśnie Ciebie.  

 

Zadbaj o to, aby Twój list był czytelny. Unikaj dużych bloków tekstu, które męczą wzrok czytającego, stosuj akapity, punkty i pogrubienia. Sprawdź, czy w tekście nie ma błędów ortograficznych i stylistycznych oraz literówek.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Przeczytaj ponownie ofertę pracy, zamieszczone wymagania i oczekiwania. Odpowiedz sam sobie na pytania o Twoje mocne strony w kontekście oczekiwań danego pracodawcy, a nad którymi elementami powinieneś jeszcze popracować. Dlaczego warto, aby pracodawca dał szansę właśnie Tobie? O swoich osiągnięciach opowiedz w 3 krokach:

  • Co zrobiłem?  np.: ”działając w organizacji studenckiej byłem odpowiedzialny za pozyskiwanie wystawców na cykliczne wydarzenie Dni Kariery. Moim osiągnięciem było pozyskanie największej liczby wystawców od 5 lat.”
  • Jak to zrobiłem: np. “W mediach społecznościowych tworzyłem treści zachęcające do udziału w wydarzeniu. Dodatkowo kontaktowałem się bezpośrednio z przedstawicielami firm, by przedstawić im zalety udziału w wydarzeniu i byłem przy tym przekonujący. Zachęciłem do wspólnego działania w tym temacie kilka innych osób z organizacji i stworzyliśmy zgrany zespół z określonymi rolami i zadaniami dla każdego z nas.”
  • Jaki był efekt: “Udało nam się zwiększyć liczbę dostawców o 30% w porównaniu do poprzednich lat.”
  • Co o mnie mówi? “jestem osobą zaangażowaną, zdeterminowaną, umiem jednoczyć wokół siebie ludzi, co może także świadczyć również o kompetencjach liderskich. Powyższy przykład pokazuje również, że jestem osoba kreatywną i mam wiele pomysłów na udoskonalenie codziennej pracy”

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej przewidziany jest również czas na pytania od samego kandydata. To dla Ciebie bardzo ważny punkt rozmowy. Zadając dużo pytań dasz pracodawcy sygnał, że bardzo zależy Ci na zatrudnieniu. Pamiętaj jednak, aby pytania były wcześniej przygotowane, przemyślane i adekwatne do stanowiska/firmy, o zatrudnienie w której się ubiegasz.

 

Artykuł został przygotowany w ramach projektu edukacyjnego "Kolej na Młodych", realizowanego przez "Tygodnik Solidarność" wraz z Krajową Sekcją Młodych NSZZ "Solidarność". Więcej na https://kolejnamlodych.pl/ 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe