REKLAMA

"Unijna pętla na szyi Polski się zaciska". Komentarze po kuriozalnej decyzji TSUE o karach dla Polski

Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów - postanowił w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.
budynek TSUE
budynek TSUE / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Luxofluxo

"Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. Tego rodzaju środek należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 r. i odwiedzenia tego państwa członkowskiego od opóźniania dostosowania swojego zachowania do tego postanowienia" - czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuertę.

Oto jak sprawę komentują politycy, dziennikarze i internauci

- A tymczasem unijna pętla na szyi Polski się zaciska…

- pisze Rafał Ziemkiewicz

- Kolejne bezczelne przekroczenie granicy kompetencji przez TSUE! Trybunał Sprawiedliwości UE nie ma żadnych kompetencji do nakładania kary w sprawie skarg pomiędzy państwami członkowskimi! (...) Żądanie TSUE zamknięcia kopalnii w Bogatynii i zaprzestania produkcji energii elektrycznej przez elektrownię Turów dla blisko 4 mln gospodarstw domowych jest bezprecedensową próbą uderzenia w suwerenność energetyczną Polski.

- pisze polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski

- To najwyższa kara dzienna w historii UE. Dotychczas (30 postępowań w historii)TSUE zawsze stosował mechanizm liczony według kilku współczynników. Wg tego klucza Polska może płacić max 300 tysięcy euro. To kolejny dowód, że działania TSUE i KE są nie działaniem w prawie, a agresją

- pisze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta


Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura